YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu: "İmam Hatipleri biz kurduk"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,"CHP, kendisine yakışan tavırla Parlamento'da yerini aldı. Biz CHP olarak kadının bedeni, giysisi üzerinden siyaset yapmayı doğru bulmuyoruz" dedi.
Kılıçdaroğlu: "İmam Hatipleri biz kurduk"
03 Kasım 2013 / 13:44 Güncelleme: 03 Kasım 2013 / 14:00

CHP Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı.

CHP'nin geçen hafta parlamentoda tarih yazdığını ifade eden Kılıçdaroğlu, bazı AK Partili kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu'na başörtüsü ile gelmesine değindi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"AKP'liler, onların medyaları, kalemşörleri hazırlanmış kıta kıta bekliyorlar. CHP'ye saldıracaklar, püskürtecekler, ezecekler. Bütün bunların hazırlıklarını yapmışlar. CHP, kendisine yakışan tavırla Parlamento'da yerini aldı, konuşmalarını yaptı. Şu gerçek ortaya çıktı; biz CHP olarak kadının bedeni, giysisi üzerinden siyaset yapmayı doğru bulmuyoruz. Düne kadar hem kadının bedeni üzerinden hem giyimi üzerinden siyaset yaptılar. Utanmadan dönüp, CHP'yi suçladırlar. Biz kadın erkek eşitliğine inanan, kadına seçme, seçilme hakkını getiren bir partiyiz. Kadının siyasette, toplumsal yaşamda daha fazla rol almasını isteyen partiyiz. Bunun için mücadele ettik. Biz çok önemli bir gerçeği Türkiye'nin gündeminden sildik, aldık. Artık hiç kimse türban üzerinden mağduriyet edebiyatı yapamayacak. Hazırlıkları ona göre yapmış, saldırılarını da ona göre hazırlamışlardı. Tam bir bozguna uğradılar."

İnce ve Pavey'e teşekkür

Genel Kurul'da CHP adına konuşma yapan Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey'e teşekkür eden Kılıçdaroğlu, özellikle Pavey'in konuşmasının büyük etki yarattığını, ancak alkışlamaları gerekenlerin saldırıya geçtiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bunu beklemiyorlardı, ezberleri bozuldu" ifadelerini kullandı.

"Sivil dikta ile karşı karşıyayız"

Türkiye'nin demokrasi açığının gün geçtikçe arttığını, mücadele edilerek elde edilen kazanımların parça parça vatandaşın elinden alındığını ifade eden Kılıçdaroğlu, akademisyenlerin, öğrencilerin, gazetecilerin, askerlerin, aydınların hapishanelere atıldığını söyledi.

Hükümetin açılım çerçevesinde halka yeni ve modern hapishaneler vaad ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Dikta rejimini bundan daha güzel anlatan bir söylem olamaz. Bir sivil dikta ile karşı karşıyayız. Biz sıradan bir demokratik ortam içinde iktidardaki bir partiye karşı mücadele vermiyoruz. Bizim mücadelemiz AKP devletine karşı. Çok partili rejimden tek partili devlete doğru gidiyoruz" diye konuştu.

"Dini siyasete alet eden insanlara güvenmeyiniz"

Kılıçdaroğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığını, İmam Hatip mekteplerini, İlahiyat Fakültelerini biz kurduk. Ama biz çıkıp meydanlarda bu işin siyasetini yapmadık. Bunları yapmayanlar, bunun siyasetini yapmaya başladılar. Bütün yurttaşlarıma söylüyorum; dini siyasete alet eden insanlara güvenmeyiniz" dedi.

"En doğru adaylarla yola çıkmaya çalışıyoruz"

Konuşmasında yerel seçimlere yönelik hazırlıklara da değinin Kılıçdaroğlu, oluşturdukları 5 kişilik heyetin objektif, tartışmaya yol açmayacak ve kapsamlı bir çalışma yaptığını söyledi. Kılıçdaroğlu, "En doğru adaylarla yola çıkmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Sarıgül için partiye dönüş oylaması yapılacak

CHP PM toplantısı Kılıçdaroğlu'nun açılış konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam ediyor.

Toplantının kapalı bölümünde iç ve dış gelişmeler ele alınarak, yerel seçimlere yönelik hazırlıklar görüşülecek. Bu kapsamda il ve ilçelerden oluşan  295 yerleşim yerinin yerel seçimlerdeki kesinleşen belediye başkan adayları PM üyelerinin görüşüne sunulacak.

Ayrıca aralarında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün de bulunduğu 5 kişinin, geçmişte verilen partiden ihraç kararlarının kaldırılması ve üyeliklerinin iade edilmesine ilişkin talepleri görüşelerek, oylama yapılacak.

Öte yandan PM toplantısı öncesi bir grup parti genel merkezi önüne gelerek, üzerinde "Kötünün iyisine değil, solun kendisine oy vermek istiyorum" yazılı pankart açtı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler