YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu için açtırıldı
Kılıçdaroğlu için açtırıldı
24 Mayıs 2011 13:10
Erdoğan'ın Hakkari mitinginde halka baskı yaparak kepenk kapattıran terör örgütü CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun kente gelişinde protesto eylemi düzenlemedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın üç gün önce yaptığı Hakkâri mitingi öncesinde, baskıyla esnafa kepenk kapattıran terör örgütü, dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun şehre gelişinde herhangi bir protesto eylemi düzenlemedi.

Belediye ekipleri sabah saatlerinden itibaren il merkezindeki çöpleri topladı; Kılıçdaroğlu'nun yol güzergâhında bulunan cadde ve sokaklar süpürüldü. CHP lideri ise miting konuşmasında kepenk kapatma eylemleri için hükümeti suçladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün ilk olarak Van'ın Beşyol Meydanı'nda toplanan vatandaşlara seslendi. "Başbakan Hakkâri'ye gitti 'Kürt sorunu yoktur' dedi. Daha önce 'sorun var' diyordu. Ne oldu?" diye soran Kılıçdaroğlu, "Ben sizin çocuğunuzum. Hiçbir zaman insanları ne inancıyla ne de kimliğiyle ayırmadım. İnsan, Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır, ben böyle bakıyorum." ifadelerini kullandı. Doğu ve Güneydoğu'daki mitinglerde KCK davası kapsamında tutuklu bulunan BDP'li belediye başkanlarını gündeme getirmeye devam eden CHP lideri, "Siz seçimle gelen belediye başkanını hapse atacaksınız. Bu, halkın iradesine saygı duymamaktır." görüşünü savundu.

Ardından Hakkâri'ye geçti. İlk olarak BDP'li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu'nu ziyaret etti. Burada gazetecilerin, "Başbakan Erdoğan'ın gelişinde kepenkler kapalıydı. Ama bugün her yer açık. Aradaki farkı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu üzerine şöyle konuştu: "Bunu Başbakan'a sormak lazım. Kapattıranlardan ziyade siyasi iktidarın şunu düşünmesi lazım; bu kepenkler niye kapanıyor? Siz burada esnafı suçlayacağınıza, yerel yönetimi suçlayacağınıza bu sorunu halletmeye çalışın. Ben samimiyim, aramızdaki fark budur. Hakkâri halkı da sağ olsun samimiyetimize inandı, sevecen davrandı, ben de çok memnun oldum."

Daha sonra miting alanına geçerek kısa bir konuşma yaptı. 'Biji Apo' sloganları atılırken, BDP'li gençlerin de mitinge katıldığı gözlendi. Kılıçdaroğlu, "Avrupa'da kabul edilen yerel yönetimler özerklik şartını aynen kabul edeceğiz. Onlara özerklik vereceğiz aynı Avrupa'daki gibi. Avrupa Birliği Yerel Yönetimler Yasası'nı aynen kabul edeceğiz." diye konuştu. CHP lideri, mitingin ardından partisinin il binasına geçti. Burada gazetecilerin, "KCK ile anlaştığınız söyleniyor" sorusuna "Ben halkla anlaştım." karşılığını verdi.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler