YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu bakalım buna ne diyecek!
Almanya'nın Türkiye'yi dinlettiği iddiaları önceki gün gündeme bomba gibi düşmüştü. Asıl bomba ise CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu olayı başından beri biliyor olması...
Kılıçdaroğlu bakalım buna ne diyecek!
19 Ağustos 2014 / 09:00 Güncelleme: 19 Ağustos 2014 / 13:47

Paralel çetenin kulaklarına Almanya eklendi. Başbakan Angela Merkel, ajanlarına Türkiye'yi dinletti. Ankara, casusluğu 5 yıl sonra öğrendi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ise başından beri bunu bildiği iddia edildi...

Almanya, Türkiye'ye hat çekti. Paralel çetenin dinlemeleriyle boğuşan Türkiye, küresel bir casusluk skandalı ile sarsıldı. Alman İstihbaratı BND'nin 2009'dan bu yana Türkiye'yi dinlediği ortaya çıktı. Türk Dışişleri, vahim gelişmeyle ilgili olarak düğmeye bastı. Alman büyükelçisi yüksek tondan uyarıldı. Ancak TAKVİM'in edindiği bir iddia, dinleme işlemini CHP'nin kapısına kadar taşıdı. İddiaya göre CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dinleme olayından haberi vardı. Söz konusu iddiaya göre Kılıçdaroğlu, 2008 yılında partisinin grup başkanvekili iken iki kez Almanya'ya gitti.

Teyit ettirdi ama...

Bu sırada BND ajanı olduğu belirtilen kişiler, Kılıçdaroğlu'na ulaştı. Bundan sonraki süreçte ise CHP adeta çalkalandı. Deniz Baykal, bir kaset operasyonuyla koltuğunu bıraktı. Diğer bir iddia da Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlık koltuğuna oturduğu dönemde yaşandı. TAKVİM'in edindiği bilgilere göre CHP liderine, Seçilmiş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın BND tarafından dinlendiği bilgisi iletildi. Kılıçdaroğlu söz konusu bilgiyi, Almanya'da yaşayan Tuncelili A.K.'nın vasıtasıyla teyit ettirdi. Ancak Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı bu konuda bilgilendirmedi. Öte yandan TAKVİM, BND ile ilgili çok önemli bilgilere ulaştı. Buna göre BND, 2009 yılından beri Türkiye'de 100 binden fazla kişiyi dinledi. İlk sırada ise siyasiler vardı.

BND, Fidan'a her şeyi anlatacak

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ile dinleme skandalını görüştü. Türkiye'nin rahatsızlığını ileten Davutoğlu, "Türkiye'nin hedef ülke haline getirilmesi kabul edilemez" dedi. Diplomatik kaynaklar görüşmenin olumlu geçtiğini belirtirken, Alman Federal Haberalma Servisi (BND) Başkanı Uhrlau'nun Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'a konu hakkında bilgi vermesi noktasında uzlaştı. Uhrlau'nun, Fidan ile en kısa zamanda biraraya gelerek konu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacağı öğrenildi.

 

TAKVİM

23:04
 // izmir izmirli
Ne diyecek yine laf oyunu yapar...
19 Ağustos 2014 23:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler