YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kılıçdaroğlu acemi başkan'
'Kılıçdaroğlu acemi başkan'
02 Temmuz 2011 18:17
DSP Genel Sekreteri Erçelebi, Meclis'in boyko edilmesine tepki gösterdi. Ana muhalefet liderinin 'acemi' olduğu ileri sürdü.

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, CHP grubu ile BDP'ye katılan milletvekillerinin Mecliste yemin etmemelerine ilişkin, ''Yemin etmemek, yeminin önemini törpülediği gibi, TBMM'nin saygınlığına da gölge düşürmektedir'' dedi.

Erçelebi, Denizli'de düzenlediği basın toplantısına, 18 yıl önce meydana gelen Sivas Olaylarında yaşamını yitirenlere rahmet ve ''Türkiye tarihinde kara bir leke'' olarak nitelendirdiği bu tür olayların bir daha tekrarlanmamasını diledi.

12 Haziran seçim sonuçlarını değerlendiren Erçelebi, seçim öncesi ''iki partili bir TBMM istendiğini'' dile getirdiklerini, bu öngörülerinin yüzde 90'a yakın tuttuğunu söyledi.

Erçelebi, seçimlerde iktidar partisinin ''istikrar'' argümanını kullandığını ancak yeni seçilen Meclisten, CHP grubu ve bağımsız olarak seçildikten sonra BDP'ye katılan milletvekillerinin yemin edip göreve başlamamaları nedeniyle istikrar yerine kaos çıktığını ileri sürerek, şöyle konuştu:

''İlk defa Meclisin üçte birinden fazlası yemin etmemiş durumda. TBMM'nin göreve başlaması ve organ seçimlerinin ön koşulu olan yemin töreni kaosa yol açmıştır. Uhrevi anlam taşıyan yemin, bir anda sanki anlamsızmış gibi bir hale getirilmeye çalışılmıştır. TBMM'de yapılan yemin, Türk milleti adına edilen yemindir. Bunun önemi büyüktür. Bu önemi anlamayıp, bilmeyip, yemin etmemekte direnen milletvekilleri ve siyasi partilerin yöneticilerini bir kez daha o yeminin anlam ve önemini kavramaya davet ediyorum. Yemin etmemek, yeminin önemini törpülediği gibi, TBMM saygınlığına da gölge düşürmektedir.''

TBMM'de yemin edilmemesi ve sonrasında yaşananlar dikkatle incelendiğinde, tüm bunların iktidarıyla, muhalefetiyle Türkiye için çizilen yeni yol haritasının bir parçası olduğunun açıkça görüldüğünü öne süren Erçelebi, bu krizle varılmak istenen noktanın, İmralı'da mahkum olan terör örgütü başı Abdullah Öcalan'ın affedilmesi olduğunu iddia etti.


-''TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİ İÇİN YASA DEĞİŞİKLİĞİ'' İDDİASI-


Erçelebi, tutuklu milletvekillerinin tahliyeleri için Anayasa'nın 14, 76 ve 83. maddeleriyle Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 100. maddesinde değişikliği içeren teklifin hazır olduğunu, uygulama için yemin edilmesinin beklendiğini de ileri sürdü.

Bunun için milletvekillerinin Meclise gelerek yemin etmelerinin beklendiğini, yemin etmeyenlerin de geri dönüş için bir gerekçe aradıklarını öne süren Erçelebi, ''Gerekçelerden bir tanesi, Pazartesi günü yapılacak TBMM Başkanlık seçimi olabilir. Anamuhalefet partisi lideri söylüyor; 'sayın Çiçek'i destekliyoruz' diyor. Senin oyun yok, nasıl destekliyorsun  Acemi bir genel başkanın ifadesidir bu. Önce seçme yeterliliğine kavuş bakalım, ondan sonra desteğini açıklarsın. Türkiye'de anamuhalefet acemi bir kaptana teslim edilmiştir. Bu gemi nereye gider, hangi limana sığınır, hangi kayaya çarpar bilemiyoruz'' dedi.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erçelebi, bir gazetecinin ''DSP'nin kendisini feshederek 'Bülent Ecevit Demokrasi Vakfı'na dönüşeceği'' iddialarını hatırlatması üzerine, ''Yok öyle bir şey. Bunu bir arkadaşımız dilek olarak değerlendirdi. Bunun DSP ile alakası yok. Böyle bir vakıf da kurulabilir. DSP'nin vakfa dönüştürülmesi gibi bir olay mümkün değil. DSP, Türkiye Cumhuriyeti payidar kaldıkça siyasette var olacaktır'' diye konuştu.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler