YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıdem tazminatının ilişkin düzenleme kabul edildi
Kıdem tazminatının ilişkin düzenleme kabul edildi
Kıdem tazminatının ilişkin düzenleme kabul edildi
07 Şubat 2008 / 19:00 Güncelleme: 07 Şubat 2008 / 00:00

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kıdem süresi 5 yılı aşan memurlara ödenmesi öngörülen, ancak bugüne kadar hiç ödenmeyen görev tazminatlarının kaldırılmasını düzenleyen kanun tasarısı, kabul edildi


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kıdem süresi 5 yılı aşan memurlara ödenmesi öngörülen, ancak bugüne kadar hiç ödenmeyen, ''Görev tazminatı''nın kaldırılmasını öngören kanun tasarısı, kabul edildi.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba'nın başkanlığında toplanan Komisyonda, 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı da ele alındı.

Kabul edilen tasarıya göre, 5 yıllık hizmet süresini dolduran memurlara görev tazminatı verilmesini düzenleyen, ancak bugüne kadar hiç uygulanmayan hüküm yürürlükten kaldırılıyor.

Kaldırılması öngörülen hüküm, ''En az beş hizmet yılını dolduranlara, 10.000 (on bin) gösterge rakamını geçmemek üzere Bakanlar Kurulunca tespit edilecek gösterge rakamlarının, memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucunda bulunacak miktarda görev tazminatı ödenmesini'' düzenliyor.

1989 yılında çıkarılan KHK ile memurlara verilmesi öngörülen, ''Görev tazminatı'', ''Kapsamı geniş tutulduğu'' gerekçesiyle memurlara hiç ödenmemişti.

GÖRÜŞMELER

Tasarının görüşmeleri sırasında, MHP'li milletvekilleri tarafından verilen ve görev tazminatı yerine memurlara 200 YTL'lik fakirlik yardımı yapılmasını içeren öneri kabul edilmedi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, bu yıl memur maaşlarına yapılan artışların, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlarla anlamını yetirdiğini ileri sürdü. Kalaycı, memurun zor durumda olması nedeniyle piyasalarda durgunluk yaşandığını ifade ederek, ''Memura yapılacak bu ödeme ile piyasalara da canlılık gelecek'' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek de milletvekillerinin, ''Türban'' yorgunu olduğu için konuşma yapmadığını söyledi.

Özyürek, memurların çok güç durumda olduğunu savunarak, görev tazminatı ödenmesini içeren düzenlemenin yürürlükte kalması gerektiğini, istenilmesi durumunda ileride kullanılabileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın yurt dışında olması nedeniyle hükümet adına milletvekillerinin eleştirilerini yanıtlayan Bakanlık Müsteşarı Hasan Basri Aktan da yapılan düzenlemeyle memurlara yapılan ödemelerde hiçbir değişiklik olmayacağını bildirdi.

Aktan, KHK'da öngörülen düzenlemenin uygulanması halinde 3 milyar 762 milyon YTL'lik yeni bir kaynağa ihtiyaç duyulacağına işaret ederek, bütçe imkanları içerisinde bunun karşılanmasının mümkün olmadığını kaydetti.

 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler