YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs sorununu tarihe gömelim
Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Samaras'la yaptığı görüşme sonrası, ''Kıbrıs sorununu tarihe gömelim istiyoruz'' dedi.
Kıbrıs sorununu tarihe gömelim
04 Mart 2013 / 14:45 Güncelleme: 04 Mart 2013 / 14:56

 

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ı, İstanbul'a gelişinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Vali Hüseyin Avni Mutlu ile diğer ilgililer karşıladı.
 
Samaras ve beraberindeki heyet, İstanbul'daki temasları kapsamında ilk olarak Tarabya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarafından kabul edildi.
 
Yunanistan Başbakanı Samaras, daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Erdoğan ile Samaras'ın Başbakanlık İstanbul Ofisi'nde gerçekleşen görüşmesi, basına kapalı olarak yaklaşık 1 saat sürdü.
 
Erdoğan ve Samaras, daha sonra, Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı'na başkanlık etti.
 
Başbakan Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Yunanistan ile Türkiye arasında görüş ayrılıkları olabileceğini, bunların diyalogla çözüme kavuşturulabileceğini söyledi. 
 
Kıbrıs meselesinde garantör ülkeler olarak Türkiye ile Yunanistan'ın sorunun çözümüne yönelik gerekli iradeyi ortaya koyacağını ifade eden Erdoğan, ''Kıbrıs sorununu tarihe gömelim istiyoruz'' dedi.
 
''Yararlı ve yapıcı bir görüşme oldu'' diyen Samaras, 25 anlaşmaya imza attıklarını belirtti.
 
Samaras, ''Kıbrıs sorununun 40 yıldır çözülmediği doğru. Artık bunun değişmesi lazım'' diyerek, sorunun çözümünün, bölgede işbirliği ve dostluğa katkı sağlayacağını söyledi.
Samaras, ''Bugün Türk-Yunan ilişkileri için büyük gün'' dedi.
 
Başbakan Erdoğan ve Samaras, Çırağan Sarayı'nda yapılacak Türkiye-Yunanistan İş Forumu'na da katılacak.
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler