YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KHK'ler ile çok sayıda kişi kamudaki görevlerinden çıkarıldı
672,673,674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı. KHK'ler ile kamuda binlerce kişi görevlerinden ihraç edildi
KHK'ler ile çok sayıda kişi kamudaki görevlerinden çıkarıldı
02 Eylül 2016 / 02:10 Güncelleme: 02 Eylül 2016 / 09:02

672, 673 ve 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan; bazı kamu kurumlarındaki çok sayıda kişi kamu görevinden, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan çok sayıda kişi, başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın görevinden çıkarıldı.

Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacağı, haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edileceği kaydedildi.

Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecekler

Bu kişilerin, birinci fıkra gereğince kamu görevinden, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan çıkarılan kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın, rütbe ve/veya memuriyetleri alındığı ve bu kişilerin görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeyecekleri, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecekleri, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecekleri, bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacağı bildirildi.

Bunların silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgelerinin ve pilot lisanslarının iptal edileceği ve bu kişilerin oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından 15 gün içinde tahliye edileceği belirtildi.

Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak, bu kişiler hakkında ilgili bakanlık ve kurumlarca ilgili pasaport birimine derhal bildirimde bulunulacak. Bu bildirim üzerine ilgili pasaport birimlerince pasaportlar iptal edilecek.

Kamu görevinden çıkarılanlar, varsa uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve müsteşar, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamayacak.

Kamu ile ilişkisi kesilenler arasında, 24 merkez valisi de yer alıyor.

Yeni kararnamelerde yer alan bazı önemli kararlar şöyle:

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve kamu kurumlarındaki çok sayıda kişi, kamudaki görevlerinden çıkarıldı.

Kararnameyle 7 bin 669 Emniyet Müdürlüğü çalışanı ihraç edildi.

Jandarma Genel Komutanlığı'na mensup 323, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na mensup 2 personel ihraç edildi.

Yeni kararnameye göre, kendi isteğiyle emekli olan hakim ve savcılar göreve dönebilecek.

Yurt dışındaki FETÖ okullarının diplomaları iptal edildi.

Ceza infaz kurumları ve tutukevleri izleme kurullarının başkan ve üyelerinin görevleri 10 gün içinde sona erecek.

FETÖ zanlılarının eşlerinin pasaportları iptal edildi.

OHAL süresince iflas erteleme talep edilemeyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bin 519 kişi ihraç edildi.

Köy korucuları, görev yaptıkları il dışında da görev yapabilecek.

Sağlık Bakanlığı'nda 2 bin 18 kişi ihraç edildi.

Kamu ile ilişkisi kesilenler arasında, 24 merkez valisi de yer alıyor.

YÖK'te 2 bin 346 kişi ihraç edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 28 bin 163 kişi ihraç edildi.

El konulan şirketlere atanan kayyumların yetkileri TMSF'ye devredildi.

umarım 'yine mi' demeyeceğiz.
 // Ömer
öncelikle vatan haini alçaklar arasında akrabam değil samimiyetle söylüyorum hiç bir arkadaşım dahi olmamasına rağmen bu pis oluşuma karşı yıllardır mücadele eden insanlar özellikle şikayet ediliyor. böylesi ahlaksızca şikayetler sonrası listelere dahil edilip açığa alınarak mağdur edilen Ak Partiy gönül veren insanların olması büyük bir üzüntü ve hayal kırıklığı yaratığını partililerin bu konuda uygulanan komplolara karşı çok duyarlı olmaları gerekir. gerçekten gidişat iyi yönde ilerlemiyor....
02 Eylül 2016 Cuma 22:32
DİKKAT
 // DADAŞ
JANDARMA GEN.KOM. Dikkatine Denetleme Biriminizden İSTİHBARAT Biriminize Aldığınız Kıdemli Başçavuşlarınız Arasında FETÖ nün Önemli İsmi Vardır. Duyrulur....
02 Eylül 2016 Cuma 14:59
hakaret
 // tuncay
merkez bankasında hakaret edenler duruyor kapsamlı araştırma yapılmıyormu? sabahtan akşama kadar cumhurbaşkanımıza hakaret ediyorlar aybaşında da utanmadan maaşlarını alıyorlar. ...
02 Eylül 2016 Cuma 10:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler