YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kestane ile et at başı gidiyor
'Kestane kebabı', fiyatta kırmızı etle yarışıyor.
Kestane ile et at başı gidiyor
22 Kasım 2011 / 17:11 Güncelleme: 22 Kasım 2011 / 17:20

Edirne'de, kışın habercisi ''kestane kebabı'', fiyatta, kırmızı etle yarışıyor.

Havaların soğumasıyla birlikte talep görmeye başlayan ''kestane kebabı'', kilosu 25 liradan satılırken, kuşbaşının kilosu 26 liradan, kıymanın kilosu ise 24 liradan satılıyor.

Kestane satıcısı Mert Alan, 20 yıldır ''kestane kebabı'' satışı yaparak yaşamını sürdürdüğünü belirtti.

Kestaneyi Kastamonu, Aydın ve Çanakkale'den getirttiğini anlatan Alan, ''kestane kebabı'' olarak bilinen, közde kestanenin Osmanlı'dan günümüze kalan bir miras olduğunu vurguladı. Alan, ''Kestane kebabı satmak, gece geç saatlere kadar çalıştıran bir meslektir. Odun ateşinde pişirince kestanenin kebabı çok daha tatlı oluyor. Hatta çiğ kestane alıp evinde yapanlar, (neden ev de yaptığımız bu kadar tatlı olmuyor ) diye soruyorlar. Dışarıdan bakılınca kolay gibi gözüken bu meslek gerçekten ustalık istiyor. Edirne'de, kestane kebabına Yunan ve Bulgar turistler ilgi gösteriyor. Daha çok 100 gramlık satışlar yapıyorum. Günde yaklaşık 5 kilo kestane kebap satıyorum'' dedi.


-''Kuşbaşı 26 lira''-


Edirne Kasaplar Derneği Başkanı Serdar Hüseyinca da Kurban Bayramından sonra et satışlarında düşüş yaşandığını bildirdi.

Kasapların, Kurban Bayramı'nın etkisinden çıkamadığını ifade eden Hüseyinca, ''15-20 gün sonra satışların normale dönmesini bekliyoruz. Şu an da kuşbaşı ve kıymanın kilosu 24-26 lira arasında satılıyor. Kemikli kuzu etini 28-29 liradan, kemiksiz kuzu etini ise 40 liradan satışa sunuyoruz. KDV'nin düşmesi gündemde, bu nedenle önümüzdeki günlerde et fiyatlarında bir düşüş olacağını tahmin ediyorum'' diye konuştu.

Edirneli vatandaşlardan Göksel Örücü de kış aylarının en güzel yiyeceklerinden bir tanesinin közde kestane kebabı olduğunu belirtti.

''Kestane kebabından'' vazgeçmediklerini, et fiyatlarından haberi olduğunu vurgulayan Örücü, şunları kaydetti:

''Kestane kebabı oldukça zahmetli bir işçilik istiyor. Her şeyden önemlisinin soğukta ekmek parası için uğraşmanın gerçekten çok zor olduğunu düşünüyorum. Kestane kebabını, evde de zaman zaman yapıyoruz. Buradan aldıklarımız tadımlık oluyor zaten. Küçük gramajlı aldığımızdan dolayı bütçemizi çok etkilemiyor.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler