YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Keşke o zaman söyleselerdi
Şamil Tayyar kulisde gazetecilerin sorularını yanıtladı
Keşke o zaman söyleselerdi
09 Aralık 2011 / 09:43 Güncelleme: 09 Aralık 2011 / 09:20

AK Partili Şamil Tayyar, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Grup Başkanvekili Nurettin Canikli tarafından konulan imza genel başkanı temsil ediyor. O imza Başbakan’ındır” açıklamasına “Keşke o zaman söyleselerdi” dedi

Vetolu şike yasasının Meclis’ten aynen geçirilmesinin AK Parti açısından “2. Habur vakası” olacağını savunan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Genel Başkan ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın otoritesini sorgulama gibi bir tavrının söz konusu olmadığını söyledi. Kulisde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tayyar, şöyle konuştu:

-Yasanın Genel Kurul’daki oylamasına katılacak mısınız?

Genel Kurul’a katılıp ret oyu kullanmam kendi partimle çatışıyormuş gibi görünmem şık olmaz. Ret oyu vererek değiştireceğim bir şey yok. 1-2 kişiyle ne yapabilirsiniz? Ben sadece kamuoyunu bilgilendirme görevi yapıyorum. Tarihe not düştüm. Bu yasaya oy vermem, oylamasına da herhalde katılmayacağım. Korktuğum için değil ama bu siyaseten doğru bir yol olmaz.

-Açıklamalarınız sonrası Başbakan ile bir görüşmeniz oldu mu? Yönetimce sözlü olarak uyarıldığınız söyleniyor?

Başbakan ile bu süreçte görüşme olmadı. Partiden kimse aramadı. Beni özgür bıraktılar. Yalnız, yasanın ilk görüşmeleri sırasında Gençlik ve Spor Bakanı beni aradı. Düzenlemelenin gerekçeleriyle ilgili uzun bir telefon görüşmesi yaptık, düşüncelerimi aktardım.

- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ‘O imza Başbakan’ındır’ diyor, buna ne diyorsunuz?

Keşke o zaman söyleselerdi. Biz de o imzanın kime ait olduğunu bilirdik. Başbakan Yardımcısı, Enerji Bakanı, Devlet Bakanı (Hayati Yazıcı) konuştu bugüne kadar, o imzanın kime ait olduğunu niye söylemediler?

- Söylenseydi tavrınız farklı mı olurdu?

Kaç aylık siyasetçiyim... Ne söylememi istiyorsunuz?

- Çıkışınızın Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik hesaplarla bağlantılı olduğu iddialarına ne diyorsunuz?

Hiç alakası yok. Hepsi kişisel vicdani reaksiyon. Cemaat, Köşk hesabı... Bunların hepsi hikaye. AK Parti’de tek bir realite var o da Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ne hizip olur, ne klik olur. Bu, yasayla ilgili kişisel vicdani bir reaksiyon. Yoksa burada otorite sorgulaması yok. Kimse buna cesaret edemez. Tayyip Bey’e karşı böyle bir şey parti içinde olmaz. Ben Tayyip Bey’i Allah için seviyorum. Başkaları koltuk için seviyordur ona bir şey diyemem.

Bozdağ ne demişti?

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, önceki gün parti içinden şike yasasına yükselen itirazlara karşı çıkarken “Bir partinin grup başkanvekili bir metne imza attıysa, o genel başkanın imzası demektir. Hiçbir grup yönetimi, bu görüşe aykırı davranamaz” demişti. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler