YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Keşke idam olmasaydı"
Arınç, 27 Mayıs askeri müdahalesiyle ilgili olarak, ''Keşke idam olmasaydı, çünkü siyasi bir suçun karşılığı hiçbir zaman idam olmamalıdır'' dedi.
"Keşke idam olmasaydı"
27 Mayıs 2010 / 14:03 Güncelleme: 27 Mayıs 2010 / 14:05

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Başbakan Vekili Bülent Arınç, İnternet Medyası Derneği (İMD) tarafından düzenlenen internet zirvesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bugünün 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinin yıl dönümü olduğunun hatırlatılması üzerine Arınç, üzerinden 50 yıl geçen müdahaleyi hatırlamayan çok sayıda kişinin olduğunu belirtti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları kaydetti:

''Ben o tarihte, orta okul son sınıftaydım, 12 yaşındaydım ama bu darbenin ne olduğunu, ne amaçla yapıldığını, ne getirip ne götürdüğünü yıllar sonra fark ettim. Bu çok acı bir olaydı. Milletin seçtiği meşru bir hükümet bir darbeyle alaşağı edilmişti. Bu çok büyük bir suç ve ayıptı. İkincisi bu hükümet çok ağır suçlarla suçlandı, çok özel suçlarla, çok ciddi iddialarla suçlandı, başta cumhurbaşkanı ve başbakan olmak üzere. Hatta insanın yüzünü kızartacak çok gayri ciddi şeylerle suçlandılar ama adil bir yargılanma yapılmadı. Yüksek yargıçlar denilen kişiler Salim Başoğlu'ndan Ömer Altay ve Egesel'e ve arkadaşlarına kadar karar ve yaptıkları yargılamanın tek bir özeti vardı. 'Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor' diyorlardı. Verdikleri karar, yüz kızartıcı bir karardır, hukuk adına bir cinayettir. Üçüncüsü, bu kadar yargılanan insanlardan sadece üçü idam edildi, Menderes, Polatkan ve Zorlu. Diğerleri bir şekilde ya yaştan ya da başka sebeple kurtuldu. Keşke idam olmasaydı, çünkü siyasi bir suçun karşılığı hiçbir zaman idam olmamalıdır.''

27 Mayıs'ın yıllarca, kara bir gün, kara bir olay olarak algılandığını ve belli bir zamana kadar da bayram gibi kutlandığını ifade eden Arınç, ''Hala Türkiye'de çok az sayıda da olsa, mesela Tansel Çölaşan gibi, 27 Mayıs'ı bir bayram günü kabul eden ve bundan büyük bir sevinç duyan çok az sayıda insan da var'' diye konuştu.

''MENDERES VE DÖNEMİNİ KÖTÜLEYEN SİYASETÇİLER İSE 60 SENEDİR İKTİDAR YÜZÜ GÖREMİYOR''

Bülent Arınç, milyonlarca kişinin, 27 Mayıs'ı kara bir gün, kara bir dönem olarak hatırladığını dile getirerek, şöyle devam etti:

''O günlerden bu günlere çok az sayıda insan kaldı ama darbeyi yapanlar ve darbenin etkisinde kalarak meşru hükümetin başında olanları idam edenler, Türk milleti tarafından hiçbir zaman saygıyla anılmadı. Onlar hep kötülendi ve lanetlendi. Hatta o kararı verenler sokağa çıktığı zaman kimseden selam bile alamadı ve hatta bir bakkal dükkanına girdikleri zaman istedikleri bile karşılanmadı. 'Ben bir katile ekmek veremem' diyen bakkalları hatırlıyorum. Menderes ve Demokratik Parti'nin devamı olduğunu iddia eden, samimi olmasa bile bunu ifade eden pek çok siyasetçi işbaşına geldi, partileri iktidar oldu. Menderes ve dönemini kötüleyen siyasetçiler ise 60 seneden beri iktidar yüzü göremiyor. Menderes sevgisi ve Menderes'e duyulan hayranlık, Demokrat Parti'nin özgürlük, milli irade anlayışı bugün bile Türkiye'de canlılığını, heyecanını devam ettiriyor. Menderes, Özal ve Erdoğan çizgisinin Türkiye'de önemli bir çizgi olduğunu da herkes söylüyor ve buna inanıyor.

Geçmişteki o karanlık günü minnetle, şükranla anmak mümkün değildir. Öyle günleri, anları hiçbir zaman Türkiye artık hatırlamayacak. Türkiye demokratikleşti, özgürleşti, artık darbeler, muhtıralar gece vakti, gündüz vakti yapılanlar ancak milletten nefret alıyor.''

Arınç, bir basın mensubunun Türkiye'den youtube gibi sitelere erişimin kapalı olmasıyla ilgili sorusu üzerine de şunları söyledi:

''Youtube bildiğiniz gibi neredeyse iki yıl oldu Sulh Ceza Mahkemesinin verdiği kararla Türkiye'den izlenmesi yasaklandı. Atatürk ile ilgili bir kanun var, o kanuna aykırı yayın yapıyor düşüncesiyle. Şu ana kadar da Türkiye'den erişimin engelli olduğunu biliyoruz. Bu yargı kararıdır. Mahkemenin kararına belki itiraz oldu ama reddedildi. Dolayısıyla dünyanın her yerinden izlenebilen sitenin erişimine girmek iki yıldır Türkiye'den mümkün değil. Buna benzer daha pek çokları olabilir. Bunun hükümetle, siyasi bir kararla ilgisi yok. Biz hükümet olarak hiçbir şekilde, Youtube da dahil hiçbir site hakkında suç duyurusunda bulunmadık. Şikayet edenler var, müdahil olanlar var. Yargı bu konuda karar veriyor ve bu karar uygulanıyor. Dolayısıyla şüphesiz özgür ve sınırsız bir alandır internet ama temel haklar, kişilik hakları, özel dünyamızla ilgili ve henüz yasalara karşı suç teşkil ettiği bilinen konularda İletişim Başkanlığınca bir yasak kararı istenmiş olabilir. Bunun takibi yapılacaktır. Mahkemenin kararı kalktığı anda da erişim mümkün hale gelebilecektir.''

Bakan Arınç, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''twitter''a üye olduğunu hatırlatarak, kendisinin de üye olup olmayacağını sorması üzerine, ''Doğrusu ben bunu takip etmiyorum. Ne facebook ne de twitter'da benim üyeliğim, paylaşımım yok. 'bulentarinc.com.tr'yi takip edenler beni bulur'' diye konuştu.

Bülent Arınç, daha sonra Rezzan Has Müzesi'ni ziyaret etti. (A.A.)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler