YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Kendisinden kimlik isteyenin, aslında sopa istediğini düşünebilir”
“Kendisinden kimlik isteyenin, aslında sopa istediğini düşünebilir”
“Kendisinden kimlik isteyenin, aslında sopa istediğini düşünebilir”
04 Aralık 2008 / 12:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, sahte polisleri gerçeklerinden ayırt etmek için vatandaşlardan polise kimlik sormalarını istedi. Bir vatandaşlık hakkı olan polisten kimlik sormanın Türkiye gerçekliğinde nereye düştüğü tartışma konusu oldu.


Ahmet Hakan da bu olaya trajikomik bir yazı ile değindi. Hakan yazısında polisten kimlik sormadan önce dikkat edilmesi gereken hususları yazdı.


İşte o yazı…


POLİSE KİMLİK SORMADAN ÖNCE OKUNACAK YAZI

Bir: Celalettin Cerrah Bey'in gazına gelerek, sizden kimlik isteyen polise, "Önce ben sizin kimliğinizi görebilir miyim?" diye aksi bir karşılık vermeyin. Gaza gelmeden önce bin kez düşünün. Unutmayın ki: Dayağı yedikten sonra Cerrah'ın da yapacağı bir şey yoktur.

İki: Şöyle bir kıyaslama yapmanızda sayısız yarar var: Polise kimlik sormak ile DTP mitinginde bozkurt işareti yayıp "Kahrolsun PKK" diye bağırmak, benzer türden bir risk analizi yapmayı gerektirir.

Üç: Fazla Amerikan filmi seyredip memleket gerçekliğinden kopmamakta yarar var: Bizim polisimiz New York polis departmanın da görev yapan Amerikan polisleri gibi daha sormadan kimliğini uzatmaz. Daha da kötüsü bizim polisimiz, "kimliğini göster" talebiyle karşılaştığında kendisini aşağılanmış hisseder...

Dört: Bizim polisimiz, kendisinden kimlik isteyenin, aslında sopa istediğini düşünebilir. Bu nedenle polisten kimlik istemeden önce bazı ön açıklamalar yapmanızda sayısız fayda vardır.(Hürriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler