YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kendini böyle savundu!
Kendini böyle savundu!
28 Eylül 2011 08:19
"Onları geçin arkadaşlar siz işin özüne bakın"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Oda TV davasının tutuklu sanıklarından Nedim Şener'e mizansen haber siparişi verdiğinin ortaya çıkmasıyla ilgili kendisini savundu. Gazetecilerin soruları karşısında "Onları geçin arkadaşlar. İşin özüne bakın siz." diyen Kılıçdaroğlu, Oda TV iddianamesini 'yolsuzluk olaylarının üzerine gidilmesini engelleyen iddianameler' olarak nitelendirdi.

Oda TV iddianamesinin ek klasörlerinde CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in, Nedim Şener'e haber sipariş ettiği yönündeki görüşmeleri yer aldı. 3 ve 24 Temmuz ile 21 Ağustos 2009'da yapılan görüşmelerde Kılıçdaroğlu, Şener'e metrobüsler ve İETT hakkında haber yapması için taktik veriyor. Ayrıca Şener'den Eyüp'te aldığı bir şikâyet üzerine mizansen haber yapmasını istiyor. Söz konusu görüşme şöyle gerçekleşiyor: "Kılıçdaroğlu: Eyüp'te bir kız bir oğlan yan yana, yani nişanlı, evlenecekler, gidip bir lokantada oturuyorlar yemek yemeye, garson geliyor burada yan yana oturamazsınız diyor. Şener: Allah, hangi şey isimleri var mı? Kılıçdaroğlu: Var telefonu da var, size attım, oraya yani böyle bir bayan bir erkek gazeteci gidip böyle yemek söylese bakalım başlarına ne geliyor! Şener: Evet neler geliyor di mi tamam onu hallederim."

Tekin de Şener'den ilginç haberler yapmasını istiyor. Şener'in Tekin'e 'şef' diye hitap ettiği görüşme kaydı da şöyle: "Tekin: Görüştün mü? Şener: Dün verdim, herhalde yarın daha müsait olacak, hafta sonu kullanırlar. Tekin: Ha bu şeyi eklemek istiyorum. Bu Başbakan malum partinin il başkanı dedi yani böyle bir şey olabilir mi? Şener: Şimdi ne ekleyelim oraya şef? Merkeze vereceğim şeye haberin içine yazmam lazım. Bir saniye. Tekin: Ona şunu ekleyeceksin.... Sayın Başbakan kendi partisinin adını basına baskı yaparak değiştirebilir ama biz partimizin adından utanmıyoruz. Sen doldurursun artık. Şener: Peki oldu."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul'a hareketi öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı. Söz konusu kayıtların hatırlatılması üzerine "Yolsuzlukları araştırmakla yola çıkan bir milletvekili ile yolsuzlukları haber yapmak isteyen bir gazeteci arasındaki konuşmadır o." dedi. Oda TV iddianamesini 'yolsuzluk olaylarının üzerine gidilmesini engelleyen iddianameler' olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, telefon kayıtlarında yer alan 'bir pastanede bir bayanla erkeğin yan yana oturmasına izin verilmediği ve haber yapılmasını istediği' yönündeki ifadelerinin hatırlatılması üzerine ise şunları kaydetti: "Onları geçin arkadaşlar. İşin özüne bakın siz. İşin özü şudur, AKP iktidarı yolsuzlukların soruşturulmasından hoşlanmıyor. Ama istediği kadar hoşlanmasın, olayların üzerine gideceğiz."

İl teşkilatında sıkıntı yok

CHP'de İstanbul İl Başkanlığı'na 15 ayda 4 başkan atanmasının yankıları sürüyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, muhalifler tarafından olağanüstü il kongresi için toplanmaya başlayan imzaların gölgesinde belediye başkanlarını topladı. Ataköy Sheraton Otel'de gerçekleşen toplantıya genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin ile İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katıldı. Kılıçdaroğlu, ekibi olağanüstü kongre için imza toplayan Tekin'i toplantıda yanına oturttu. Bu durum, imza toplayan gruplara mesaj olarak yorumlandı. Toplantıda genel olarak belediye başkanları ilçelerindeki sorunları dile getirirdi. Maddî imkânsızlıklardan da şikâyetçi olan belediye başkanları ilçe örgütleriyle aralarındaki bazı uyumsuzlukları dile getirdi. CHP lideri ise belediye başkanlarının sorunlarını bildiğini söylerken, daha çok bir araya gelip fikir alışverişinde bulunma isteğini belirtti. Belediye başkanlarından yerel seçimlere kadar daha çok proje üretmeleri isteğinde de bulundu. Kılıçdaroğlu, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada il teşkilatında sıkıntı olduğuna ilişkin iddiaları yalanladı. "İl teşkilatında sıkıntı, herhangi bir sorun yok. İl başkanımız da toplantıdaydı. Örgüt ile belediye farklı alanlar. Belediye başkanları ile örgütün görevleri farklı." şeklinde konuştu. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler