YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kendi reçetelerimizi kendimiz yazdık
Kendi reçetelerimizi kendimiz yazdık
02 Nisan 2013 15:30
Cumhurbaşkanı Gül, Letonya ve Türkiye'nin finans krizinden en az etkilenen ülkeler olduğunu, her iki ülkenin de kendi ekonomik reçetelerini kendilerinin yazdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya'da resmi törenle karşılandı.

Letonya Cumhurbaşkanlığı Geçici İkametgahı önünde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ü, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ve eşi Dace Seisuma karşıladı.

İki ülkenin resmi marşları çalındıktan sonra Şeref Kıtası'nı denetleyen ve selamlayan Gül, eşi Hayrünnisa Gül ve Letonya Cumhurbaşkanı Berzins ve Saisuma ile Geçici İkametgahtaki toplantı salonunda anı fotoğrafı çektirdi.

Gül ve Hayrünnisa Gül, şeref defterini imzaladıktan sonra Berzins ve Seisuma ile başbaşa görüştü.

Başbaşa görüşmelerin ardından Gül ve Berzins, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı heyetler arası görüşmeye geçildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya ve Litvanya'yı kapsayan dört günlük resmi ziyaretinin ilk durağı Riga'ya geldi.

Gül, Özgürlük Anıtı'na çiçek koydu

Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ve eşi Dace Seisuma ile birlikte Özgürlük Anıtı'na gitti. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından Gül, Berzins ile anıta çiçek koydu.

Törenin ardından bir Letonyalının verdiği çiçeği kabul eden Gül, Letonya'da eğitim gören Türk öğrencilerle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gül, daha sonra Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics'in Küçük Lonca Binası'nda onuruna verdiği öğle yemeğine eşi Hayrünnisa Gül ile katıldı.

Hayrünnisa Gül ve Dace Seisuma Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Müzesi'ni gezdi

Hayrünnisa Gül, resmi karşılama töreni ardından Andris Berzins'in eşi Dace Seisuma ile Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Müzesi'ne geçti. Gül ve Seisuma'yı, müzeye gelişlerinde Letonya Ulusal Sanat Müzesi Direktörü Mara Lace ile Dekoratif Sanatlar ve Tasarım Bölümü Başkanı Inese Baranovska karşıladı.

Leton sanatçıların dekoratif sanat eserleri ve modern tasarım ürünlerini içeren daimi sergilerin yer aldığı bölümleri inceleyen Gül ve Seisuma'ya, eserlere ilişkin bilgi sunuldu.

Gül ve Seisuma, daha sonra kinetik sanat alanında Letonya'nın önde gelen tasarımcılarından Valdis Celms'in eserlerinin sergilendiği bölümü gezdi.

Gül-Berzins ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Gül, Riga'da Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Berzins ile görüşmelerinin verimli geçtiğini dile getiren Gül, Türkiye ve Letonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 1925 yılında kurulduğunu, Türkiye'nin Letonya'yı tanıdığını anımsattı. Gül, ''Türkiye, bu geçen süre içindeki işgal ve ilhak kararlarını hiçbir şekilde tanımamıştır, Letonya'yı daima bağımsız ülke olarak görmüştür. 1991'den sonra da ilişkilerimiz gayet güçlü gelişmiş, Letonya'nın Avrupa ve Atlantik kurumları içinde yer almasını daima desteklemişizdir'' diye konuştu.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine de vurgu yapan Gül, sözlerine şöyle devam etti:

''Ticaret hacmimiz 300 milyon dolardır ama daha da büyüme potansiyeli vardır. Özellikle Letonya ve Türkiye'nin büyük ekonomik krizden, finans krizinden en az etkilenen ülkeler olduğunu memnuniyetle ifade etmek isterim. Gerek Türkiye gerek Letonya kendi ekonomik reçetelerini kendileri yazarak ve bunu uygulayarak ekonomik başarı gösteren ülkelerdir. Ekonomik performanslarımız her iki ülkenin de gayet iyidir.''

''Tezlerimizi bilmelerini arzu ettik''

Türkiye'nin AB üyeliğine, Letonya'nın daima destek verdiğini belirten Gül, teşekkür ederek, bunun devamını diledi.

Letonya'nın 2015'te AB dönem başkanlığı, Türkiye'nin de G-20 ülkelerine ev sahipliği yapacağını dile getiren Gül, ''İnanıyorum ki bu ziyaretimiz ilişkilerimizde yeni bir safha açmıştır ve ilişkilerimizin daha da gelişmesi için bir ivme yaratmıştır'' diyerek sözlerini tamamladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde Letonya'dan somut bir talebi olup olmadığının sorulması üzerine, görüşmelerde Türkiye'nin konumunun ve yaşananların paylaşıldığını, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın da gelinen noktayla ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Letonya'nın AB üyesi olarak Türkiye'nin bulunmadığı toplantılarda yer aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Dolayısıyla orada bizim tezlerimizi ifade etmelerini ve bilmelerini arzu ettik. Gayet faydalı oldu'' dedi.

Letonya Cumhurbaşkanı Berzins

Letonya Cumhurbaşkanı Berzins de iki ülke arasında değerlendirilmemiş bir potansiyel olduğunu dile getirdi. Berzins, ziyaret vesilesiyle işbirliğinin enerji, havacılık, gayrimenkul ve diğer alanlarda geliştirileceğini kaydetti. Berzins, Türkiye'den gelen 92 kişilik iş adamı heyetinin iş forumunda 144 Leton şirketiyle buluşacağını da bildirdi.

Berzins, Türkiye'nin üyeliğinin AB'ye katkısının ne olacağı sorusunu, şöyle yanıtladı:
''Letonya, Türkiye'nin AB üyeliğini tam olarak desteklemektedir. Çünkü biz sizin ülkenizin çok zengin kültürel, tarihi mirası, ekonomisi ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefinin herkes için olduğunu düşünüyoruz. Bu, Letonya ve AB üyesi ülkeler için önemli. Çünkü AB'deki ortalama yaşam standartlarını elde etmek için çok çaba göstermemiz gerekiyor.''

 

AA

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler