YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kenan Evren'in mezarına ne gelen var ne giden...
9 Mayıs'ta hayatını kaybeden, 12 Eylül askeri darbesinin lideri 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Devlet Mezarlığındaki kabri, gömüldükten sonra ilk kez görüntüledi. Kabrin düzenleme çalışmaları devam ederken, Evren'i yalnızca ailesi ziyaret etti.
Kenan Evren'in mezarına ne gelen var ne giden...
15 Mayıs 2015 / 10:33 Güncelleme: 15 Mayıs 2015 / 10:38

Yapımı süren mermer mezar taşının üzerine geçici olarak konulan afişte Evren'in bilgileri yer alıyor. Kurallara göre çiçek dikmenin yasak olduğu tüm kabirlerin üzerine yalnızca çim ekilebiliyor.

Evren'in kabrinin düzenleme çalışmaları ile mezar taşı yazımı devam ediyor. Bu nedenle Evren'in bilgileri mezar taşına yapıştırılan bez bir afişte yer aldı. Evrenin mezar komşuları ise, eski Cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Cevdet Sunay ve Fahri Korutürk. 

Hafta sonları bile halka açık

Bilinen aksine halkın ziyaretine açık olan Devlet Mezarlığının içinde bir de müze yer alıyor. Eski cumhurbaşkanları ve komutanların kişisel eşyaları ve fotoğrafların sergilendiği müze hafta sonları da hizmet veriyor.

Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olan 30 Ağustos 1988 yılında Kenan Evren'in açılışını yaptığı Devlet Mezarlığının içinde yer alan 'Karadeniz Havuzu' ise ayrı bir dikkat çekiyor. Mustafa Kemal Atatürk tarafından yaptırılan ve o dönemde yüzülebilen, Karadeniz ve Marmara denizlerinin şeklini taşıyan havuzun kenarı ziyaretçilere dinlenme imkânı sunuyor.

ev1-001.jpg

En çok ziyaretçi Bülent Ecevit'e

Devlet Mezarlığına yalnızca cumhurbaşkanları defnedilirken, eski Başbakan Bülent Ecevit'in 5 Kasım 2006'da vefatıyla değişen yasayla, Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanları ve başbakanların da gömülmesine izin çıktı. Eski TBMM başkanları, Sabit Osman Avcı (2009) ile Kemal Güven'in (20013) kabirlerinin bulunduğu Devlet Mezarlığı, İstiklal Harbi'nde görev almış 61 komutanın da ebedi istirahatgahı durumunda olup en çok ziyaret edilen kabirlerin başında geliyor. En fazla ziyaretçi ise Bülent Ecevit'in mezarına gidiyor. 

 

STAR

 // nazli demir
dünya eli kanli bi darbeciden kurtuldu nihayet hernekadar denizler erenler dönmesede daha nice yiyitler onlar hep kalplerde bi sevgiyle yasiyacak sehitlerdir darbeciler ise ömür boyu karanlga mahkum olarak yasar......
18 Mayıs 2015 02:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler