YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kenan Evren'in ailesi Meclis'i istemedi
Cenaze töreni Evren’in ailesinin isteği doğrultusunda Meclis yerine Evren’in “yuvası” olarak gördüğü Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılacak...
Kenan Evren'in ailesi Meclis'i istemedi
11 Mayıs 2015 / 07:39 Güncelleme: 11 Mayıs 2015 / 07:48

12 Eylül askeri darbesinin lideri, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yargılandığı ve ağırlaştırılmış müebbet hapse, rütbelerinin sökülmesine mahkum edildiği dava kesin karara bağlanmadığından, son yolculuğuna hiçbir ünvanını ve hakkını yitirmeden uğurlanacak.

12 Eylül askeri darbesinin lideri, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in ölümünün ardından, ailesinin devlet töreni isteyip istemediği, törenin nerede ve nasıl yapılacağı merak konusu oldu.

Alınan bilgiye göre; Evren’in önceki akşam yaşamını yitirmesinin ardından, aile dün Sabah törenle ilgili değerlendirmelerde bulundu

Evren’in, darbeden 30 yıl sonra yargılanmasını ve hasta olarak sorgulanmasını “haksız” bulan aile, Meclis’te tören yapılmaması kararı aldı. Törenin nasıl yapılacağı konusunda protokol çalışmalarını yürüten Dışişleri Bakanlığı ile de istişarelerde bulunuldu.

Meclis olmasın

Aile, hükümete, devlet töreni yapılmasını istediklerini ancak son törenin Meclis’te yapılmasını istemediklerini bildirdi. Aile, Meclis yerine Kenan Evren’in “yuvası” olarak gördüğü Genelkurmay Başkanlığı’nda yapılacak törenden sonra cenaze namazının kılınmasını talep etti. Aile, Evren’in Devlet Mezarlığı’nda defnedilmesini istedi.

Siyasilerin tutumuna çok üzülmüşler

Ailenin, Meclis’te tören yapılmasını birkaç nedenden dolayı istemediği bildirildi. Milliyet’e bilgi veren Evren’in damadı Erkan Gürvit, “Meclis’te töreni aile olarak uygun görmedik. Bu kararı verirken Meclis’in kapalı olması ve vekillerin seçim çalışmaları nedeniyle Ankara dışında bulunmalarını dikkate aldık” dedi. Ancak aileye yakın kaynaklar, Evren’in, yargılanmasına yol açan süreçte siyasilerin ve Meclis’in tutumuna çok üzülmesinden dolayı “yuvası” olarak gördüğü Genelkurmay Başkanlığı’ndaki törenin tercih edildiğini söyledi.

Resmi program

Buna göre, Evren’in cenazesi GATA’da yapılacak törenin ardından Genelkurmay Başkanlığı’na getirilecek. Burada Evren için resmi tören yapılacak. Törene, devletin üst düzey bütün isimlerinin katılması bekleniyor. Törenin ardından cenaze bilkent’teki Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde kılınacak namazın ardından Devlet Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Cenaze için, devletin üst düzey isimlerinin cenaze namazlarının kılındığı Kocatepe Camii yerine daha küçük ve merkeze daha uzak olan Akseki Camii’nin seçilmesi de dikkati çekti. Bunun da cenazeye gelebilecek ve tepki gösterebilecek olası kişilere karşı alınmış bir önlem olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Taziye mesajı yok

Evren’in ölümünün ardından, dün akşam saatlerine kadar hem Cumhurbaşkanlığı’nın hem de Genelkurmay’ın taziye mesajı yayımlamaması dikkati çekti. Bu tip durumlarda genellikle başsağlığı mesajı yayımlayan Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, önceki gece ve dün gün boyu mesaj yayımlamadı.

HAKİKATEN UYUMUŞSUN
 // DADAŞ
Ey Uykucu Kardeşim Zaitleriniz OTTÜ yi Uyuyarak Bitirmişsiniz Belli. Başka Söyleyecek Bir Kelime veya Sözcük Söyleneni Kırar ve İncitir Bu Yüzden Başka Yoruma Gerek Yok. ...
11 Mayıs 2015 Pazartesi 13:36
Haci Kenan Evren
 // uykucu
Rahmetli Reisicumhurlugu biraktiktan sonraki ilk hac doneminde hacca gitmistir. Omzu kalabaliklarin ya da morison sulu, ahmet nejdet gibi tekaud reisicumhurlarin yapmadigini rahmetli yapmistir. Insanoglu ya cok unutkan ya da cok yalanci. Darbe kotudur kabul. 1979 yilinda ben ODTU'de talebeydim. O yillar Turkiye'de demokrasi mi vardi? Reisicumhur secimleri oylamalarinda bulent ersoy yazip kutulara atanlar mebuslar demokrat miydi ?...
11 Mayıs 2015 Pazartesi 11:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler