YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kenan Evren'e tebligat şoku...
12 Eylül'ü soruşturan Savcı Demir’in Milli Güvenlik Konseyi’nin yaşayan üyelerine tebligat çıkartacağı bildirildi...
Kenan Evren'e tebligat şoku...
23 Nisan 2011 / 07:49 Güncelleme: 23 Nisan 2011 / 07:51

12 Eylül darbesine yönelik soruştur 12 ma derinleşiyor. Alınan bilgilere göre darbe belgelerinin incelenmesinin ardından ilk tebligat hayatta ka lan Milli Güvenlik Konseyi (MGK) üyelerine çıkartılacak.

Konsey Başkanı Kenan Evren olduğu için ilk tebligat ona gidecek. Suç duyuruları kapsamında çok sayıda ismin de şikayet edildiği ifade edildi. Savcılık kaynak ları bu isimlerin sayısının 300'ü aştığını belirtti. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı darbe yargılamasının başlamasıyla 12 Eylülde yapılan fişleme ve işkencelerin de hesabı sorulacak.

Belgeler postaya takıldı

Bu arada soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir'in İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı-lığı'ndan istediği 12 Eylül belgelerinin ostaya takıldığı ortaya çıktı.

Demir'in talimat yazısına kısa sürede cevap yazan İstanbul Başsavcılığı, tüm 12 Eylül belgelerinin Balyoz soruşturma dosyasından ayrılarak 10 Nisan'da Ankara'ya gönderildiğini bildirmişti. Ancak bu cevabın üzerinden 12 gün geçmesine rağmen dosyalar Demir'e ulaşmadı.

Savcı Demir'in önceki gün başsavcılığa bir hatırlatma yazısı yazarak belgelerin akıbetini sorduğu kaydedildi. Demir, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine talebini UYAP sisteminden bir kez daha yeniledi. Demir'e ise belgelerin postada olduğu bilgisi verildi. 12 Eylül 1980'de gerçekleştirilen darbede esas alınan 'Bayrak Pla-nı'nın orijinal nüshası da soruşturma kapsamında talep edilmişti.

Astsubaydan generale kadar...

12 Eylül'le ilgili ilginç suç duyuruları yapılı-2yor. Bunlardan biri müdahale nedeniyle ticarethanesini kapatmak zorunda kalan Mehmet Ergül. Ergül, Kenan Evren''den astsubay Mehmet V.''ye, Mamak Cezaevi''nde görevli gardiyan Nuri A.''dan Hanefi Avcı'ya kadar birçok isimden şikayetçi oldu.

Ergül, darbe sırasında Van'ın Çaldıran ilçesinden astsubay Mehmet V.'den dayak yediği için Ankara'ya taşındığını anlattı. Ayakkabı dükkanı açtığını vurgulayan Ergül, 'Etnik kimlik ve ideolojik görüş nedeniyle dışlandım. Görevlilerden de müdahale gördüm. Dükkânımı kapatmak zorunda kaldım" şeklinde konuştu. 1981'de Mamak Cezaevine götürüldüğünü anlatan Ergül, 'Çırılçıplak soyularak dayak yedim' dedi. Cezaevinde Nuri A. ve askeri personelin işkence yaptığını kaydeden Ergül, "Ha-yattalar mı bilmiyorum ama hepsinden şikayetçiyim" ifadesini kullandı. Ergül, MGK'nın kararlarını bire bir uygulayan Hanefi Avcı'nın da suçlular arasında olduğunu dile getirdi. (Bugün)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler