YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kenan Evren'e 'Batur' sorusu
Kenan Evren'e 'Batur' sorusu
11 Haziran 2011 08:15
Kenan Evren'e 12 Eylül soruşturması kapsamında Muhsin Batur’la ilgili sorular sorulduğu öğrenildi...

12 Eylül askeri darbesi soruşturmasında ifadesi alınan dönemin MGK Başkanı Kenan Evren’e darbeden önce Cumhurbaşkanlığı’na aday olan ancak salt çoğunluk sağlanamadığı için seçilemeyen Muhsin Batur’la ilgili sorular sorulduğu öğrenildi. Evren’e Genelkurmay’ın seçime müdahalede bulunup bulunmadığı sorusu yöneltildi.

‘PAŞA AYAĞA FIRLADI’

Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün görev süresi dolduğu sırada CHP’nin adayı eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Muhsin Batur; AP, MHP ve MSP adayı ise eski 1.OrduKomutanı emekliOrgeneral Faik Türün’dü. Seçimlerde Muhsin Batur en fazla oyu almasına rağmen salt çoğunluk sağlanamadığı için cumhurbaşkanı seçilemedi. Seçimsürecini tıkayan faktör ise TSK’nın tavrı olarak gösterildi.

12 Eylül soruşturmasını yürüten özel yetkili savcılardanKemal Çetin, Evren’e dönemin İçişleri BakanıOrhan Eren’in sözlerini hatırlattı. Eren, Cumhurbaşkanlığı süreciyle ilgili, “2 Eylül 1980’de Jandarma eskiGenel Komutanı emekliOrgeneral Sedat Celasun,Muhsin Batur’un 303 oy aldığını duyunca ayağa fırladı. Bize ‘Ne oturuyorsunuz adamlar cumhurbaşkanını seçiyor’ dedi” demişti. Evren ise ifadesinde Celasun Paşa’nın tavrını TSK’nın tavrı olarak yorumlanmaması gerektiğini söyleyerek, “Müdahale gibi bir durumolmadı” dedi. (Bugün)

!!!
 // mehmet durukan
Darbecilerden hesap sorulması ve bu aşamaya gelinmesi muazzam bir gelişme, lakin bu kötü olayların kaynağı 27 Mayıs suçlularından ve bilhassa Adnan Menderes ve arkadaşlarının katillerinde de hesap sorulabilseydi....
11 Haziran 2011 21:01
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler