YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kenan Evren 'yargılanamaz' diyenler fena çuvalladı!
12 Eylül davasında Kenan Evren'e müebbet hapis cezası verilmesi, bazı yazar ve siyasetçilerin 2010 referandumu öncesindeki 'Kenan Evren yargılanamaz' sözlerini akıllara getirdi.
Kenan Evren 'yargılanamaz' diyenler fena çuvalladı!
19 Haziran 2014 / 18:38 Güncelleme: 19 Haziran 2014 / 18:41

12 Eylül Davası kararında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, 765 sayılı TCK'nın "Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

12 Eylül 2010 tarihli referandumunun kabulüyle birlikte darbecilere yargı yolu açılacağı bilinmesine rağmen referandum öncesi ‘hayır’ kampanyası yürüten bazı yazar ve siyasetçiler, ‘Kenan Evren yargılanamaz, AK Parti halkı kandırıyor’ demişti.

12 Eylül Davası kapsamında darbecilerin müebbet hapse mahkûm edilmesi, darbecilerin yargılanamayacağını ve davaların 'zaman aşımı'ndan düşeceğini iddia eden isimleri akla getirdi.

İşte o isimler ve o dönemde söyledikleri:

Yılmaz: Bu palavraya karnım tok

Hürriyet Gazetesi Yazarı Mehmet Yılmaz, “12 Eylül 1980 Anayasası ve düzeni ile bir hesaplaşma olacağı palavrasına karnım tok.” demişti.

Ahmet Hakan: Siz kimi kandırıyorsunuz?

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan Coşkun, “Anayasa değişikliğine 'Evet' dersek... 12 Eylül'ü yapanlara yargı yolu açılacakmış. Bunu söyleyenlere sadece şunu demek isterim: Siz kimi kandırıyorsunuz? 12 Eylül'ü yapanları köşklerinde ağırlayanların, işin bu 'zaman aşımı'na zerre kadar dikkat kesilmediklerini sanacak kadar enayi miyiz biz.” demişti.

Mert: Hayal bu!

Yazar Nuray Mert, “İsteyen, bu Anayasa değişikliği paketinin 12 Eylül ile bir şekilde hesaplaşma olduğu hayaline kendini kaptırabilir.” demişti.

Temelkuran: Memleket enayi yerine koyuluyor

Gazeteci Yazar Ece Temelkuran, “Memleket bildiğin enayi yerine konuyor. 12 Eylül hesaplaşması martavalını alan yürüyor.” demişti.

MHP: Evren ve arkadaşları asla yargılanamaz

MHP'nin referandum öncesi dağıttığı “Anayasaya Neden Hayır” kitabında şöyle deniliyordu: “Anayasa paketinin 24. Maddesi'yle, 1982 Anayasası'nın geçici 15. Maddesi yürürlükten kaldırılmaktadır. Bu değişikliğin 12 Eylül işkencecilerini yargılama imkanı sağlayacağı gibi bir yalanı iktidar yandaşları sürekli dile getirmektedir. Oysa hukukun genel ilkeleri (zaman aşımı, sanık lehine kanunun uygulanması mecburiyeti ilkeleri gibi), sadece anayasa değişikliği ile böyle bir imkanın sağlanamayacağını açıkça ortaya koymaktadır.”

Kılıçdaroğlu: Evren yargılanamaz, Başbakan kandırıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Geçici 15. Madde'nin kaldırılması ile Kenan Evren ve arkadaşları yargılanamaz. Başbakan halka doğruları söylemiyorlar. Kendi liderleri kendi tabanını kandırıyor(...) Hesap sordular mı? Sorabilirler mi? Hayır... 12 Eylül ürünü olan bir parti 12 Eylülcülerden, darbecilerden hesap sorabilir mi? Ben de biliyorum soramaz, siz de biliyorsunuz, soramaz.” demişti.

Tarhan: Bu bir ilizyon

Eski YARSAV Başkanı CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “Keşke yargılansalar, ama inanmıyorum. Bu bir illüzyondur. Özgürlük illüzyonları satıyorlar. Bu düzenleme ile gerçekten yargılanmalarını olanaklı görmüyorum.” demişti.

Kanadoğlu: Ne cezai ne de tarihi sorumluluk kalmıştır

Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “‘Devlet bir defa af çıkardıktan ve aradan 30 sene geçtikten sonra, ben senin için af çıkardım ama şimdi seni yargılayacağım' diyemez. Bu madde aftan da ileri bir olaydır. Ne cezai, ne hukuki ne mali sorumluluk kalmıştır. Anayasa değişiklik paketine bunun konulması sadece göz boyama ve aldatmadır.” demişti.

Özden: Bu değişiklikle bir yere varılamaz

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, “Aradan 30 yıl geçti ve bu değişiklikle bir yere varılamaz. Öncelikle, o dönemdeki idamlar Meclis'ten geçtiği için bu kararları verenlere bu madde ile bir şey yapılamaz. Bunu belirtmek lazım. Anayasa paketine eklenen geçici 15. madde CHP'yi "kandırmak" için konuldu. Önce Anayasa ile o dönemde bağışlananlara yeniden yargı yolu açılması hukuken bence pek mümkün görülmüyor. Ceza Kanunu'ndaki zaman aşımları geçmişse ne yapacaklar.” demişti.

18:20
 // GECİKEN ADALET
Aslında pek de çuvallamış sayılmazlar. Bu ip çürüdü ve koptu. Darbeciler zinde iken yapılsaydı, buna yargılama diyebilirdik. 89 yaşındaki ihtiyara 10 trilyon tl çıkması gibi bir şey. Gençliğinde aşık olduğu kıza, 90 yaşında evlenmesi gibi... Yine de demokrasi için önemli bir adım. O moruğa da, hiç bir ceza vermeyin; sadece ömür boyu palyaço elbisesi giyme cezası verin yeter. Sıkıyorsa ev hapsini ihlal etsin bakalım....
19 Haziran 2014 18:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler