YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan tarihi çark
Anayasa Mahkemesi'nin 52. kuruluş yılı dolayısı ile düzenlenen törende hükümeti ve Erdoğan'ı açık şekilde hedef alamayan Haşim Kılıç'a tepki olduğu gibi destek de var.
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan tarihi çark
27 Nisan 2014 / 09:42 Güncelleme: 27 Nisan 2014 / 09:44

Kılıç'a en büyük destek CHP'den geldi. Kılıçdaroğlu, Haşim Kılıç'ın siyasi değil bir hukuk adamı olarak hukuki bir konuşma yaptığını dile getirdi ve kendisini tebrik etti.

Önceki yıllarda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Haşim Kılıç'ın hukuk fakültesi mezunu olmadığını, siyasilere hukuk dersi veremeyeceğini, buna yetkisi olmadığını, yargıçların sıcak siyasete yönelik görüş bildiremeyeceklerini, yargıçların ancak verdikleri kararlarla konuşabileceğini söylemişti.

Kılıç'ın hükümeti hedef almasının ardından ise CHP lideri şaşırtıcı bir şekilde söylem değiştirdi ve "yargıçlar savunmaya geçmişse bu ülkede bir şeyler var demektir. Yargıçar kaygılarını dile getirdi" ifadelerini kullandı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun önceki ve sonraki bazı söylemleri:

Haşim Kılıç'ın son çıkışından önce Kılıçdaroğlu

'' * Ben Anayasa Mahkemesi başkanıyım diyelim. Birisi hülle yoluyla üye olarak atanıyor. Ben içime sindiremem o üyeyi geri gönderirim. Sayın Haşim Kılıç hülle yoluyla Anayasa Mahkemesi Başkanı, hülle yoluyla atananı hangi gerekçeyle ve hangi ahlakla kabul etti ve yemin ettirdi.

* Sayın Başkan, öyle anlaşılıyor ki, hukukun Haliç bölümünde yaşıyor. Kokulara alıştı. Bize hukuk dersi vereceksin, yemezler. Senin hukuk dersine ihtiyacımız yok. Hukuk dersi değil, hukuk fakültesinde bile okumadın zaten. Hukuk fakültesinde okumayan bir adamın bana hukuk dersi vermeye yetkisi de olmaz.

* Yargıçların sıcak siyasete yönelik söylemleri doğru değildir. Bütün demokrasilerde yargıçlar kararlarıyla konuşurlar.''

Haşim Kılıç'ın son çıkışından sonra Kılıçdaroğlu

''Hukuk savunmaya geçmişse, bu ülkede bir şeyler var. Yargının en tepesindeki kişiler kaygılarını dile getiriyorlar. Bu kaygı sadece bir kişinin kaygısı değil. O da söylendi. Anayasa Mahkemesi'ndeki bütün yargıçların ortak kaygısı ve söylemidir.''
CHP içinden Haşim Kılıç'a bundan kısa süre öncesine kadar tepki verenler arasında Gürsel Tekin ve Akif Hamzaçebi de bulunuyordu.

Tekin'den Haşim Kılıç'a: "Cübbeni çıkar da gel"

Gürsel Tekin zamannında Haşim Kılıç için şu sözleri dile getirmişti;
''Anayasa Mahkemesi Başkanı açıklamalarıyla bir kez daha ortaya koydu ki; siyasete çok meraklı ve yol almak istiyor. Madem öyle kendisine sesleniyorum: Organize hukukun parçasısın. Siyasete de çok heveslisin. Madem öyle cübbeni çıkar gel.''

Çarkçı başı
 // Daima hizmet Daima millet
kilictaroglinin davuluyla oynanmaz, böyle siyasetçi olunurmu yahu Bukalemun bunlardan daha az renk değiştiriyor bence bu ekip komedi işine girsinler çok eğlenceli...:))))))...
27 Nisan 2014 11:06
09:54
 // Maliki
Kanal A habere sesleniyorum lütfen Kılıçdaroğlu nun bu iki konuşmasını klip yapıp tv den yatınlarmısınız...
27 Nisan 2014 09:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler