YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Derviş Türk ekonomisini çökertme projesi miydi?
DSP lideri, Yaz-Boz'a konuştu, ezberler bozuldu: 2000 krizinde Fischer, Türkiye'yi batırmak için geldi. Ecevit'e, Derviş'i tavsiye etti. Sonra da İsrail'in Merkez Başkanı oldu
Kemal Derviş Türk ekonomisini çökertme projesi miydi?
16 Aralık 2013 / 10:00 Güncelleme: 16 Aralık 2013 / 10:09

Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergün Diler ile yazar Bekir Hazar'ın hazırlayıp sunduğu Yaz-Boz yine ezberleri bozdu.

A Haber'de yayınlanan programın son konuğu Demokratik Sol Parti Lideri (DSP) Masum Türker'di.

Türker, Türkiye'nin yakın tarihi ve 2000'deki ekonomik kriz ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Son dönemde CHP ile temasa geçen Kemal Derviş'in etkisini anlattı. İşte Türker'in gündeme bomba gibi düşen açıklamaları: 

Medya rüzgarı

"Önce Merkez Bankası Başkanı ve Hazine Müsteşarı istifa etti. Ardından o dönem IMF'nin ikinci adamı olan Stanley Fischer, Türkiye'den bir hafta ayrılmadı. Amacı Türk ekonomisini çökertmekti. Başbakan Bülent Ecevit'e Kemal Derviş'i tavsiye edip gitti. Daha sonra da İsrail Merkez Bankası Başkanı oldu.

Derviş, ABD'de uçağa bindiği zaman Merkez Bankası Başkanı olarak geliyordu. Ama medyanın rüzgarıyla bu değişti. Bakan oldu. Ama o, bu işlerle değil siyasi organizasyonlarla ilgilendi.

Görevini bana devrederken 'Allah'a şükür değişimi demokratik yöntemle sağlıyoruz' dedi. Belki bu, darbenin başka bir türüydü... Tabii ben o gün fark etmedim. Aslında iktidarın değişeceğini biliyordu. Peki Fischer'in fonksiyonu neydi! Krizin birkaç nedeni var. Birincisi enerji ihaleleriydi. Çünkü bu enerji ihalelerinin 15 tanesinin ortağı ABD şirketleriydi. Bu olanlardan Türkiye ders alsın."

Korgeneral'in sonu...

Öte yandan Türker, Ecevit Hükümeti'ne karşı ilk tavrın ABD'nin Kuzey Irak'a girmesine karşı çıkılmasıyla başladığını söyledi.

Türker, şöyle devam etti: "O tarihte bu olaya şahit olan bir korgeneral, ABD'den geldikten sonra hastalandı. Ardından bitkisel hayata girdi ve öldü. Ekonomiden Sorumlu Bakan Hikmet Uluğbay'ın intiharının nedeni ise Hazine'nin başka kişiler tarafından yönetiliyor olmasıydı."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler