YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Derviş: 3. Dünya Savaşı çıkabilir
Eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, Ukrayna'daki kriz ve Ortadoğu'daki kargaşanın yarattığı şartların 1. Dünya Savaşı öncesini andırdığını savundu. Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan da aynı konuya dikkat çeken bazı analizler kaleme almıştı.
Kemal Derviş: 3. Dünya Savaşı çıkabilir
13 Ağustos 2014 / 10:42 Güncelleme: 13 Ağustos 2014 / 11:07

Eski Devlet Bakanı ve ABD’li düşünce kuruluşu Brooking Enstitüsü’nün Başkan Yardımcısı Kemal Derviş, yeni bir dünya savaşına karşı uyarılarda bulundu. Saygın fikir ve analiz sitesi Project Syndicate’e bir makale yazan Derviş, 1914’te patlak veren I. Dünya Savaşı’nın 100’üncü yıldönümü içinde olduğumuzu hatırlatarak, şu andaki şartların da bir asır öncesine benzer olduğunu kaydetti.

Güvenlik açıkları genişledi

‘Küresel yönetim gücünün’ zayıflamasıyla ‘uluslararası düzenin’ güvenlik açıklarının genişlediğini savunan Derviş, bu durumun dünya ekonomisi önündeki en büyük riski yarattığını dile getirdi. 4 yıl süren ‘Büyük Savaş’ sırasında 20 milyon kişinin öldüğünü belirten Derviş, uluslararası toplumun bir süre sonra da II. Dünya Savaşı’na sürüklendiğini anımsattı.

Fazla mı iyimseriz?

1914 öncesinde küresel ekonominin göreceli olarak iyi işlediğini yazan Derviş, bu yıllarda küresel ticaretin genişlediğini, finans piyasalarının sağlıklı işlediğini ve iş dünyasının da siyasi sorunları geçici gördüğünü belirtti. Piyasaların ve ekonomik faaliyetlerin, uluslararası düzen işlediği sürece belirsizlik ve siyasi baskıya dayanabileceğini dile getiren Derviş şunları kaydetti: “Örneğin bugün, ekonomideki beklentiler oldukça iyimser.

IMF dünya ekonomisinin 2015’te yüzde 4 büyüyeceğini öngörüyor. Dünyanın bir çok yerinde borsalar yükseliyor. Ancak son birkaç ay içinde Ukrayna’nın doğusunda bir yolcu uçağı Rus yapımı bir füzeyle düşürüldü. Güney ve Doğu Çin denizlerinde tartışmalı Adalar yüzünde sinirler gerildi. Ortadoğu’daki kaos yayılıyor. İsrail - Filistin çatışması en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. Batı Afrika, korkunç bir ebola salgınıyla karşı karşıya. Bir hastalığı ya da terörist tehdidi uluslararası ulaşımı kısıtlayarak kontrol altına almak ise dünya ekonomisini mahveder.”

Alper Tan ne demişti?

“BM ve Uluslararası Hak İhlallerini İzleme Örgütlerinin raporlamalarına göre 2013 yılı içerisinde 60 ülkede 490 farklı grubun müdahil olduğu kanlı bir savaş sürüyor.” diyen Alper Tan, hemen hemen her kıtada meydana gelen krizleri analiz ederek yaklaşan dünya savaşını rakamlarla ortaya koymuştu.

Alper Tan bir başka analizinde ise yakşalan savaşın iki blogunda kimlerin yer aldığını şu sözlerle ifade etmişti.  "Yeni dünya savaşında Müslümanlarla, Müslüman olmayanlar savaşıyorlar. Müslümanlar 20. yüzyılın başında kendi topraklarını işgal ederek buralarda kukla yönetimler kuran Batı’ya karşı isyan etmeye başladılar. 2010’dan sonra Tunus’ta, Mısır’da, Libya’da, Yemen’de ve Suriye’de başlayan ayaklanmalar bunun içindi. Batı ise bu bölgedeki varlığını her şeye rağmen terk etmek istemiyor. Eskisi gibi devam etmek istiyor. İşte bu iki zıt talep adı konulmamış büyük bir dünya savaşını başlattı bile."

İŞTE ALPER TAN'IN O ANALİZLERİ

RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATIYI KAVURABİLİR!

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler