YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Çelik: "MİT TIR'ları durdurulunca hem sevindim hem üzüldüm"
Eski Emniyet Genel Müdürü ve Hakkari Eski Valisi Kemal Çelik, Sivil Düşünce programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çelik, Paralel Yapı, seçimler ve PKK'ya dair kritik değerlendirmeler yaptı.
Kemal Çelik: "MİT TIR'ları durdurulunca hem sevindim hem üzüldüm"
15 Eylül 2015 / 03:05 Güncelleme: 15 Eylül 2015 / 18:11

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen Sivil Düşünce programına konuk olan Eski Emniyet Genel Müdürü ve Hakkari Eski Valisi Kemal Çelik PKK ile mücadelede öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi.

İşte Kemal Çelik'in açıklamalarından satır başları:

"Tek parti hükümetleri kalkınmanın mimarı olmuştur"

"Tek parti hükümetleri Türkiye'de kalkınmanın hep mimarı olmuş. Bugün yapılanların çoğu o gün yapılmak istenmiş. Yani reformların, demokratikleşmenin bir çoğu, Başkanlık sistemine geçiş dahil o zaman yapılmak istenmiş.

AK Parti hükümetleri döneminde de kalkınma bakımından da Türkiye çok önemli bir yol almıştır. Ve özellikle AK Parti'nin bu dönemde belli çevrelerce bir kusuru var. O da şu, AK Parti Türkiye'de belli bir düzeni ve refahı sağlamış ama bununla yetinmemiş. Dış ilişkilerde de AK Parti dışarıya açılmış. Çin gelecekteki gıda endüstrisini düşünerek, Afrika'dan toprak alırken Türkiye'de toprak almış. Mısır'ın sorunları ile ilgilenmiştir. Libya'ya Fransa çıkarsa bende çıkarım demiştir.

Yine Müslüman Kardeşler olayı, Mursi olayı ve Sisi olayına diğer devletlere karşı müdahil olmuştur. Avrupa Birliği bizim güneyimizde çizilen sınırın muhafazasını istiyor. Amerika ise bu konuda önce Avrupa Birliği'ni idare etti ama en sonunda bu sınırların değişeceği olayını gördü. Ama burada Türkiye dedi ki, "Sınırlar bana rağmen değişemez."

Sonra Suriye'de olaylar başladı. Suriye ve Irak terör örgütleri için oram oluştuğu bir yerdi. Bu alanın terör örgütlerinin yuvası haline gelebileceğini Türk Hükümetleri gördü. Ve politikasını da bu kapsamda geliştirdi. Ve Amerika'ya sınırın ötesinde güvenli bir bölge oluşturmayı teklif etti. Avrupa Birliği buna şiddetle karşı çıktı zaten. Ama ABD daha değişik yollar denedi. Önce olmazları denedi. Sonunda geldi ki Türkiye'nin dediği doğru."

"PKK terörünün arkasında Avrupa Birliği vardır"

"Avrupa Birliği seçimlerin ardından Türkiye'de terörü hemen başlattı. PKK terörünün arkasında kesinlikle o vardır. Kürtlerin hakları için 30 yıl savaştılar. Türkiye'ye  dayattılar. 30 yıl boyunca hak elde edebildiler mi? Ama Türk devleti bir politika belirledi çözüm süreci diye hemen hemen her hakkı verdiler. Ama onların derdi hak değil. Onların derdi özerk yapılar. Aynı Kobani'de olduğu gibi kantonlar gibi...

Kandil'de biliyorsunuz Almanya'nın ajanları vardı öldürüldü. Aynı şekilde bakın Cizre'de de tüm gazeteler özellikle Almanya, Fransa, Amerika ve İngiltere'deki gazetelerin temsilcileri vardı. Bu muhabirlerin hepsi burada demokratik özerklik ilan ediliyor ve bizde buna tanıklık ediyoruz diye geldiler. Sonra PKK Avrupa Birliği'nin talimatı ile teröre başladı. Bunu nereden anlıyoruz. Brüksel'e gitti Demirtaş. Neden Kandil'e gidemiyordu."

PKK'nın içerisinde kimler var?

"Almanya ve Fransa önceliklidir daima. Ermenistan vardır. Suriye vardır. Irak, İran... İran'ın üst yönetimi İran ile çok ilgilidir. Kandil şu anda tamamıyla bitti. Şu anda bana göre Kandil'deki yöneticilerin bir kısmı İran'dalar. Daha sonra da Ermenistan'a geçmiş bir kısmı. Oradan da biliyorsunuz. Ermenistan'a geçenler Almanya'ya gidiyor. Şu anda bir kere militan zayiatı çok fazla. Ama bundan öte lojistik karargahları, silah depoları, cephaneliklerin hepsini hemen hemen bizim savaş uçakları bitirdi."

Terörle mücadelede Türkiye'nin avantajları neler?

"Şöyle anlatayım size Türkiye'nin suçu çok. Türkiye AK Parti döneminde milli ve milliyetçi bir politika izledi. Artık bizim dönemimizdeki gibi değil. Terörle mücadelede çok güçlü bir hale geldi Türkiye. Örneğin Göktürk Uydusu uzaya fırlatıldı. Eskiden istihbarat ve yazılım Amerika ve İsrail'den alınıyordu. Şimdi bizim yazılımımızı kendimiz yapıyoruz. Direkt Göktürk uydusuna bağlıyız."

"MİT TIR'ları durdurulunca hem sevindim hem üzüldüm"

"MİT TIR'ları ilk durduruldu. Hem şöyle biraz sevindim hem de üzüldüm. Benim yıllarca özlemini duyduğum bir şey vardı. Bizim MİT diyordum neden dışarı açılmıyor? Çünkü biz valiyken ve genel müdürken Ortadoğu'dan hiç haber alamıyorduk. O zaman PKK Beka Vadisindeydi biliyorsunuz. Bir zayıflık vardı. Bir de tabi orada Türkmenler Esad'ın zulmüne maruz kalmışlardı.

Efendim CİA her yerde var. Rus istihbaratı var. Ve şöyle dedim, "ilk defa MİT Türkmenlere silah gönderiyor." Buna sevindim. Ve şöyle düşündüm yine bunu ifşa etmekte gerçekten bir vatan hainliği... Dünyanın hiçbir yerinde CİA'nın operasyonları ifşa edilmez. Üstelik bunu bir Savcı yapıyorsa. Türkiye Cumhuriyeti'nin savcısı değildir."

PKK için Cizre, Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli gibi yerler neden önemli?

"Suriye'de Kobani bölgesinde yani güneyimizde, Kobani, Cizire, Afrin... oralarda  demokratik özerklik modeli gibi bir şey uygulandı. Komünist sistem uygulandı daha doğrusu. Marksist-Leninist bir idare sistemi uygulandı. Bunu vatandaşlarımız böyle bilsinler. Yani orada uygulanan model daha ötesinde devletçi bir sistemin uygulandığı model. Orada her şey devletin elinde olacak, özel sektör olmayacak. Bunlar o modeli burada uyguladılar ve bir şeyler öğrendiler. Orada kim eğitim verdi. Bu modeli uyguladılar ve dediler ki biz bunu Türkiye'de de uygulayalım. Kurtarılmış bölgelerimiz olsun dediler. İran, Suriye, Irak sınırının olduğu o üçgen bölgeyi pilot bölge olarak seçtiler. Bu şehirler sınır şehirleri. Adı da bunun demokratik özerklik..."

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Cizre neden önemli?

PKK'nın içinde kimler var?

 

Niye yollarımızda en çok Alman ve Fransız arabalar var?
 // Ebû Asaf Konevi
Madem kuyumuzu kazmaya çalışıyorlar, biz de elimizden geleni yapmalıyız. Öncelikle arabalarından başlamalı, almayalım. Keşke kendi arabamız biran önce üretilse. Benim askerim niye Fransızların markasıyla ortaklık yapar, gümrük birliği ne işe yarar? Zor sorular ......
15 Eylül 2015 07:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler