YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Burkay: Tahir Elçi planlı olarak öldürüldü
Yazar ve siyasetçi Kemal Burkay, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin ölümünün planlı olduğuna dikkat çekti. Burkay, bir dizi baro mensubu ve gazetecinin içinde sadece Elçi'nin öldürülmesinin rastlantı olamayacağını söyledi.
Kemal Burkay: Tahir Elçi planlı olarak öldürüldü
30 Kasım 2015 / 15:31 Güncelleme: 30 Kasım 2015 / 16:00

Kanal A'da yayınlanan 'Sınır İhlali' programına konuk olan Kemal Burkay, Diyabakır'da öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi için şunları söyledi:

"Tahir Elçi, şiddet ortamının son bulması için, ülkemize barışın gelmesi için, sorunların barışçı yollardan çözümü için çaba gösteren insanlardan biriydi. Bu nedenle Tahir Elçi'nin kaybı bence çok önemli. Böylesine gergin bir dönemde daha da önem kazanıyor."

TAHİR ELÇİ ZIT KESİMLERİN TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Tahir Elçi'nin hem PKK yandaşları hem de karşıtları tarafından eleştirildiğine vurgu yapan Burkay sözlerine şöyle devam etti:

Ortam son derece kutuplaşmış bir ortam. Karşıtlar birbirine karşı son derece önyargılı. Birinin ak dediğine diğer kara diyor. Böyle bir ortamda sorunlara objektif bakan, tümüyle şu taraf veya bu taraf gibi düşünmeyen, belki daha soğukkanlı bakabilen insanlar, aydınlar hedef olabiliyor. Tahir Elçi çıktı televizyon programında, "PKK bir terör örgütü değildir" dedi, PKK'yı terör örgütü olarak gören kesimlerin hışmına uğradı. Hakkında dava açıldı. Buna karşılık aynı Tahir Elçi, kentler içerisindeki çatışmalara karşı çıktığı için, bunu bir halk savaşı olarak gören, yücelten kesimlerin tepkisini kazanmış olabilir. Bundan kuşkunuz olmasın. Ama bu olayı kim yaptı meselesine geldiği zaman 'Devlet yaptı' yada 'YDG-H yaptı' demek işin kolayına kaçmak olur. Bence böylesi ortamlarda provokasyonlardan yarar bulan, başka çevreler de vardır, içeride ve dışarıda... Bunu hep söyledim ben. Bir yerde yangın varsa birileri yangına körükle gidebilir.

TAHİR ELÇİ PLANLI OLARAK ÖLDÜRÜLDÜ

Ben Tahir Elçi'nin öldürülmesinin planlı bir olay olduğu kanısındayım. Bu kanı tabi yüzde 100 değil. Çünkü o kadar kişi arasında, bir dizi baro mensubu falan vardı, medya mensubu vardı. O kitle içerisinde ensesinden vurulan bir tek Tahir Elçi'dir. Bu Tahir Elçi'nin seçildiğini gösteriyor. Bu kadar büyük bir rastlantı olmaz. Öyle sanıyorum ki biriler bunu planladı, orada basın toplantısı yapılacağı da biliniyordu ve hayata geçirildi. Ama tabi hayat geçirilirken beklenmeyen şeyler olabilir. İşte o arabanını durdurulması, iki polisi vurulması... Bunlar planda olmayabilir. Bunu Türkiye'de iç gerginliği büyütmek, kaos ortamını büyütmek isteyen kesimler yapmıştır. Devletin yapmış olma ihtimali en zayıf ihtimaldir.

PKK BİR ENGEL, KÜRT HALKI PKK'DAN KURTULMALI

Kemal Burkay, Mehmet Toprak'ın, "PKK'nın yaptığı her olayda, PKK'ya yakın düşünen kişiler veya PKK'yı kullanışlı bir örgüt olarak gören kesimler hemen tekbir getirildi, sakallı bir kişi vardı. Nedir bu?" sorusuna şöyle cevap verdi:

Bunlar ne kadar doğru tartışılır. Çünkü önyargılar var, ve insanların her konudaki görüşleri önceden hazır. Bunların tanıklığı ne derece objektif bilmiyorum ama eğer öyle tanıklar varsa, görmüşlerse, sakallı biri ateş etmişse, nerede bunlar? Çıkıp tanıklık etsinler. Sadece tweet atmakla olmaz bu iş. İkinci, orada bir medya ordusu vardır neredeyse. O kadar gazeteci vardı, kamera vardı. Herhalde bunların da görüntülerinin olması gerekiyor. Buna dair kareler olması gerekiyor. Bunlar şimdiye kadar ortaya çıkmadı. Bu meselenin bir yanı. Diğer yanı şu. Korkunç bir fanatizm var. Siz ne kadar objektif söylerseniz söyleyin, eğer onların istediklerini söylemezseniz sizi düşman olarak görüyorlar. Onlardan yana yazdıklarınızı bile anlamıyorlar. PKK bir engel haline geldi. Kürt halkının PKK'dan kurtulması lazım.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler