YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kelepçeye suç duyurusu
KCK operasyonu kapsamında gözlatına alınan isimlerin kelepçelenmesi ile ilgili Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulundu...
Kelepçeye suç duyurusu
28 Aralık 2009 / 13:45 Güncelleme: 28 Aralık 2009 / 13:47

Diyarbakır Barosu, KCK operasyonunda gözaltına alınanlara kelepçe takılmasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, suç duyurusuyla ilgili olarak adliye binası önünde bir grup avukatla yaptığı basın açıklamasında, gözaltına alınanların adliyeye çıkarılması sırasında kelepçe takılmasının toplum vicdanını derinden sarstığını savundu.

Aktar, ''Toplum tarafından seçilerek görev yapmaya çalışan avukat, siyasetçi ve belediye başkanlarının hukuka aykırı olarak ellerinin kelepçelenmesi ve görüntülenmesi de şahıslara yönelik kötü muamele ve onur kırıcı davranıştır'' iddiasında bulundu.

Aktar, gözaltına alınanlara kelepçe takılması işlemine göz yuman, talimat veren ve bizzat uygulayanlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

BAKANLIK İNCELEMESİ SÜRÜYOR

Bu arada, İçişleri Bakanlığınca başlatılan incelemenin de sürdüğü bildirildi.

Bakanlık, gözaltı işleminin uygulanışı ve şüphelilerin adliyeye çıkarılışı sırasında elleri kelepçeli fotoğraflarının basına yansıması konusunu da araştırıyor.

TUTUKLU SAYISI 35

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının terör örgütü PKK'nın sivil oluşumu  KCK/TM yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, 26 Aralık tarihinde 7'si belediye başkanı 23 kişi tutuklanmıştı. Bugün sabaha karşı 5 sularında ise mahkemeye sevkedilen 14 kişiden 12'si tutuklanmıştı. Böylece KCK operasyonu kapsamında tutuklananların sayısı 35'e yükselmişti...

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler