YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK'tan flaş açıklamalar!
Başkanlar Programı'nın bu haftaki konuğu Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Gazeteci Fatih Şahin'in sorularını cevapladı.
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK'tan flaş açıklamalar!
23 Ocak 2014 / 20:30 Güncelleme: 24 Ocak 2014 / 02:16

Dün itibari ile Bismillah dedik ve seçim çalışmalarımıza başladık diyen Mustafa Ak, ev ve esnaf toplantılara devam ettiklerini, yerel dinamiklerin içinde bulunan esnaf, dernek, vakıf gibi kuruluşlarla hep beraber bir seçim hazırlığına girdiklerini söyledi. Bizim adaylığımız biraz geç açıklandı diyen Ak, esas startın verileceği toplantının yarın olduğunu belirterek tüm Ankara halkını  Kanal A aracılığıyla saat 14.00'da Ankara Arena'ya davet etti.

İşte Mustafa Ak'ın konuşmalarından satır başları,

Adaylığın geç açıklanması

Başbakanımızın başında bulunduğu komisyon önce il ve ilçe teşkilatlarını açıklayacaktı. 17 Aralık süreci ve bu dönemde yaşanan sıkıntılar adayların açıklanmasını biraz geciktirdi ama önceki seçimlerde de 40 günlük bir seçim çalışmasıyla kazandık. Ben geç olarak görmüyorum.

Tünelin ucu gözüktü... Metro 2014'te tamam!  

Her 6 ayda bir beklenti anketi yapıyorum. Halk belediyeden ne bekliyor bunları öğrenmeye çalışıyoruz. Yaptığımız ankette ön plana çıkan iki önemli sorundan biri alt yapı diğeri ise ulaşım sorunu. Geçmişte gecekondu altyapısıyla o nüfusu kaldırmayan bir Keçiören vardı ve biz bunu hallettik. Otobüs sefer sayıları yetersiz geliyor. Ne kadar çoğaltsanız da bir yandan trafik sorununa yol açıyor. Keçiören, Ankara'nın diğer ilçelerine göre en fazla alt yapıl hizmeti alan yer oldu. Büyük oranda altyapı sorunları halledildi ama henüz bitmedi. 23 Mahallede araştırma ve yenileme çalışmaları yaptık. Biz göreve geldiğimizde metro durmuştu. Ulaştırma Bakanlığı hızla yeniden başladı. 2014 yılında Allah'ın izniyle yolcu taşımaya başlayacak. Tünelin ucu gözüktü. Keçiören sakinleri çeşitli aktarmalarla her yere gidebilecek. Mevcut Fatih Köprüsü'nün ikinci kata çıkılması ya da genişletilmesi olamadı ancak bir güzargah daha açılıyor. Ziraat Fakültesi içerisinden Samsun yolu'na çıkacak 30 metrelik bir bulvar açılacak. Böylelikle Keçiören'in 3 girişi çıkışı olacak.

Yerel Yönetimler güçlendirilmeli

Güvenlik konusunda hem Emniyet'le hem de Milli Eğitim'le pek çok çalışma yapmaktayız. Bunun dışında ekiplerimizin güvenliği sağlamaya yönelik çalışmaları oluyor ve devam edecek. Avrupa'da pek çok örneği var, Yerel yönetimlere aynı zamanda güvenlik güçleri bağlıdır. Bu anlamda bizde de yerel yönetimlerin güçlendirilmeye ihtiyaç var. 2004'ten itibaren Türkiye bu alanda çok yoö katetti ancak daha da ilerlememiz lazım. Belediyeler her alanda insanların hesap sorduğu yerlerdir yetkiler arttırılmalıdır.

Cumhuriyet Kulesi karmaşası

Kule sorusu göreve geldiğimizden beri karşı karşıya kaldığımız bir durum. 3.5 Trilyona ihale verilip temel atılıyor ve sonrasında ihale fesh ediliyor. 2007 yılında tekrar ihale ediliyor. Tam 27 milyon TL'ye. 2008 yılında binanın imara aykırı olması ve mani hattını geçmesi yani 56.58 metreyi geçmesi sebebiyle Ankara Büyükşehir Belediyesi dava açıyor ve durdurma kararı veriliyor. 2009'un 2'nci ayında durduruluyor. Biz bu davayı Danıştay'a götürdük ve kulenin tamamlanmasını istedik. Danıştay dedi ki, "Bu artık olacak iş değil" ve mahkemenin kararı onanmış oldu.

Kimse bu konu üzerinden siyaset yapmasın!

Kulenin ortadan kalkması gerekiyordu. O tarihten beri yıkımıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Özel sektörden ve üniversitelerden raporlar istedik. Raporlar elimize ulaştı. Kimse bu durum üzerinden siyaset yapmaya kalkmasın. Maden yapacaktınız neden 2002'den 2009'a kadar yapmadınız? Kulenin yıkımını geciktirdim diye bana dava açıldı. Kimse bunu seçim vaadi olarak kullanmasın. Yıkım kararı verildi. Bu milletin parasına yazık. Ama insanlarımız merak etmesin bunun yerine çok daha yararlı projelerimiz üzerinde çalışıyoruz.

Gümüşdere Ihlara Vadisi Projesi

Şuan su ıslahıyla kokusuyla pisliğiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Daha ayrıntılı da yapılacak. Bu aşama aşama yapılacak bir şey. Keçiören'e bir iklim katacak bir proje olacak. Ankara'nın havasını değiştirecek. Çeşitli temalarda köprüleri bulunan bir vadiyi yükselteceğiz.

 

KANALAHABER.COM/burakbiber@kanalahaber.com

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler