YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Keçi davası'nda sanık oldu
ADD'nin düzenlediği panelde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ı ima ederek keçi dediği belirlenen Sabih Kanadoğlu'na hakaret davası açıldı.
'Keçi davası'nda sanık oldu
23 Ağustos 2010 / 09:00 Güncelleme: 23 Ağustos 2010 / 09:08

Atatürkçü Düşünce Derneği Van Şubesi'nin düzenlediği panelde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a 'keçi' dediği belirlenen Sabih Kanadoğlu hakkında hakaret davası açıldı. Jandarma Genel Komutanlığı'nın bilirkişi raporu da iddianamede yer aldı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a, 'keçi' diyen eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'na hakaret davası açıldı. Van cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianamede, Kanadoğlu'nun Atatürkçü Düşünce Derneği Van Şubesi'nce 28 Mart'ta düzenlenen panelde Kılıç'ı kastederek, "Şimdiki Anayasa Mahkemesi'nde bir tek hukukçu olmayan üye var. O da başkan. Yeni değişiklikle şartlar oluşursa 13 hukukçu olmayan kişi mahkemeye üye olabilir. Biz bir 'keçi' ile baş edemiyorduk. Şimdi 13 hukukçu olmayan üye ile karşı karşıya kalacağız." dediği anlatıldı. İddianamede, Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı'nın bilirkişi raporuna yer verilerek, Kanadoğlu'nun keçi kelimesini kullandığı belirlendi. İddianamede, Kanadoğlu'nun TCK'nın 125. maddesindeki 'kamu görevlisine hakaret' suçunu işlediği belirtildi. Kanadoğlu'nun 1 yıldan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, suçun alenen ve basın yayın yoluyla işlenmesi nedeniyle cezanın artırılması istendi. İddianame, Van 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nce 18 Ağustos'ta kabul edildi. Eski Yargıtay Başsavcısı, savcılığa verdiği ifadesinde ise hakaret suçlamasını kabul etmeyerek, ilginç bir savunma yaptı. Konuşmasında "Yeni değişiklikle şartlar oluşursa 13 hukukçu olmayan üye ile karşı karşıya kalacağız" şeklinde cümle kurduğunu öne süren Kanadoğlu, sesin mikrofonda dalgalandığını ve dinleyicilerin kişi kelimesini 'keçi' olarak algıladığını iddia etti.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler