YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK'nın Tunceli'de güç savaşı
Seçim döneminde "Biz Dersim'de resmen, PKK terörü altında kampanya yürüttük." diyen CHP'li vekil Hüseyin Aygün, uzun süredir örgütün hedefindeydi.
KCK'nın Tunceli'de güç savaşı
14 Ağustos 2012 / 09:26 Güncelleme: 14 Ağustos 2012 / 09:28

Aygün'ü gözaltına aldıklarını belirten örgütün "İdari ve hukuki işlemlerden sonra serbest bırakacağız." açıklaması KCK yapılanmasını gündeme getirdi.

Terör örgütü PKK, siyasi alanda faaliyet gösteren farklı fikir ve görüşteki isimleri hedef alıyor. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasının sebepleri 12 Haziran 2011 seçimlerine kadar gidiyor. Örgüt, BDP'nin Tunceli'den bağımsız aday gösterdiği Ferhat Tunç'u destekleme kararı alıyor. Böylece Tunceli'den bir milletvekili çıkarma hesapları yapıyor. Ancak bu plan CHP'nin son anda listeye koyduğu Aygün'le bozuluyor. Kureyşan aşiretinin mensubu Aygün, Kamer Genç'le birlikte Meclis'e giriyor. Bunun üzerine CHP'nin seçim merkezleri tahrip ediliyor. PKK dün, Aygün'ün kaçırma sebebini açıklarken halktan şikayetler geldiğini gerekçe gösterdi. Bu gerekçe CHP'li vekilin halk üzerindeki etkisini ortaya koyuyor. Aygün bir röportajda PKK'yı şöyle eleştirmişti: "Biz Dersim'de resmen, PKK terörü altında bir seçim kampanyası yürüttük, BDP terörü altında... PKK'yı da eleştiren bir noktadan bakmalıyız. Türkiye'deki aydınlar uzun süredir, PKK'nın kuyruğuna takılmış durumda."

Bu eleştiriler hafızalarda sıcaklığını korurken Hüseyin Aygün, önceki gün PKK'lı teröristlerce kaçırıldı. Bu eylem Ankara'nın öncelikli gündem maddesi oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu arayarak Aygün'ün sağ salim serbest bırakılması için devletin tüm imkânlarının seferber edildiğini söyledi. Önce tehditkâr açıklamalar yapan terör örgütü ise daha sonra CHP'li vekilin kısa süre içerisinde serbest bırakılacağını bildirdi. Güvenlik birimleri, Aygün'ü kaçıran 2 PKK'lıdan birinin Munzur Dersim kod adlı Cihan Söylemez olduğunu tespit etti.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırılması haberi üzerine alarma geçen CHP'de, önceki gece ve dün gün boyu gelişmeler yakından izlendi. Sık sık Tunceli Valisi, yerel kaynaklar ve hükümet yetkilileriyle görüşen CHP'li yöneticiler, aldıkları her bilgiyi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile paylaştı. Kurmaylarıyla sayısız toplantı gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, dün olağan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında da gelişmeleri değerlendirdi. Toplantı devam ederken, MYK adına bir yazılı açıklama yapıldı. CHP'nin, Türkiye'de terörün sona erdirilerek toplumun huzur ve güvenliğe kavuşturulması yolundaki mücadelesini yılmadan ve kararlılıkla sürdüreceği belirtilen açıklamada, "Bu eylem, parlamenter demokrasimizi, onun temel organı olan, halkımızın iradesini temsil eden TBMM'yi ve o iradeyi sorunlarımızın çözümü için tek yol olarak gösteren CHP'yi hedef alan bir meydan okumadır. Bu pervasız saldırı, CHP'nin ve tüm toplumumuzun terörle mücadelesine sadece güç katacak ve kararlılığımızı pekiştirecektir." denildi.

Hükümete düşen ilk görevin, Ay-gün'ü bir an önce sağlıklı bir şekilde özgürlüğüne kavuşturmak olduğu belirtildi. Son gelişmelerin, terörün nitelik değiştirdiği anlamına geldiği belirtilen açıklamada, bu çerçevede konunun bugün TBMM'de olağanüstü bir oturumla değerlendirilmesi gerektiği savunuldu: "Daha önce ortaya koyduğumuz gerekçelerle, CHP TBMM'nin olağanüstü toplanabilmesi için bir kez daha tüm milletvekillerimizi Genel Kurul'da görev başına çağırmaktadır. TBMM'nin toplanmasının teröristlerin amaçlarına hizmet edeceği usanç ve utanç verici safsata ve bağnazlığına hükümet ve yandaşları derhal son vermelidir." Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler