YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK'dan hükümete tehdit gibi açıklama!
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin müzakere aşamasına geçmediğini, AK Parti Hükümeti adım atmadığı takdirde süreci bitireceklerini öne sürdü.
KCK'dan hükümete tehdit gibi açıklama!
25 Eylül 2013 / 12:57 Güncelleme: 25 Eylül 2013 / 13:01

Kandil Dağı'nda Rusya ve Kuzey Irak'tan bir Kürt televizyonuna konuşan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, 'Çözüm süreci' ve Suriye'nin durumunu değerlendirdi. 'Çözüm süreci'nde Türkiye'nin adım atmaması halinde Kürtler'in alternatifsiz olmadıklarını söyleyen Bayık, İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin şu anda diyalog aşamasında olduğunu ancak, müzakere aşamasına geçmesini beklediklerini söyledi. Sınırların dışına çekilmenin durdurulması buna dikkat çekmek için olduğunu söyleyen Cemil Bayık, şöyle konuştu:

"AKP Hükümeti gerillanın çekilmesini fırsat olarak gördü ve adım atmadı. İmralı'da BDP heyeti ile yapılan görüşmeler 15 günde bir yapılması gerekiyordu ancak, şimdi 1 aya veya 45 güne çıkarıldı. İmralı'daki görüşmeler halen diyalog aşamasında ve müzakereye geçilememiştir. Gerillanın geri çekilmesinin durdurulması devleti uyarmak içindi. Eğer AKP Hükümeti adım atmazsa bizde süreci bitiririz. Böyle devam edemeyiz. Paket ile halkı kandırmak istiyorlar. Halkı 'Bakın demokratik adımlar atmak istiyoruz' diye oyalamak istiyorlar. Böylelikle halkın eylemlerinin önünü kesmek istiyorlar. 'Biz adım atıyorduk ama, PKK izin vermedi' demek istiyorlar. Böylelikle seçime gitmek istiyorlar. Pakette ne olduğunu kimse bilmiyor. Kürt Halk önderi ile bu konuda görüşme yapılmış değildir.

Ana dilde eğitim konusunda görüşünü ortaya koyan hükümetin çözüm için niyeti olmadığı ortayla çıkmıştır. Türk devleti, taktiksel olarak Kürt sorununa yaklaşmaktadır. Rojava ve Türkiye'de Kürtler'le savaş yapıyor, Güney Kürdistan (Kuzey Irak) ile de siyasi ve ekonomik ilişkiler geliştiriyor. Biz Kürdistan'da çözüm için savaşı durdurduk. Ancak, Türkiye Suriye'de el Nusraya destek vererek Rojavadaki Kürtlere savaş açıyor."

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler