YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK'dan flaş Öcalan açıklaması
KCK'dan flaş Öcalan açıklaması
02 Eylül 2015 01:36
KCK yöneticisi Zübeyir Aydar, son dönemde yaşanan çatışmalar ve çözüm süreci'yle ilgili sorulara yanıt verdi...

Avrupa'da yaşayan KCK yöneticisi Zübeyir Aydar, 7 Haziran seçimleri öncesi ve sonrası 'çözüm süreci' tartışmalarının yerini çatışmalara bırakması üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Ateşkes için İmralı vurgusu yapan Aydar, "Bu çok önemli bir adım olur. Oradan gelen mesajla çatışmaların kesildiğini, oranın kapısı kapandığında çatışmaların başladığını gördük. Bu hareketin başı ve baş müzakerecisi odur" dedi.

Ajanslarda yer alan bilgiye göre; Çözüm sürecinin niçin sekteye uğradığı ile ilgili Aydar, Abdullah Öcalan'a işaret ederek, "İmralı'nın kapısı açılırsa, bu adımı karşılıksız bırakmayız" dedi.

Siyasete şans tanındığını ancak tek taraflı olarak sürecin bu noktaya getirildiğini savunan Aydar, şunları söyledi:

"Biz ateşkesi bozmadık, saldırılara misilleme yaptık. Halen de siyasetin yolunu açabilmek adına değerlendirmelerde bulunuyoruz. Bugün hükümet 28 Şubat'ta varılan mutabakata uygun hareket edeceğini açıklarsa, yani İmralı'nın kapısı açılırsa, biz de bu adımı karşılıksız bırakmayız. Türkiye aslında bir tehdit altında değil, bu bir 'Saray savunması'dır."

"Kayıplardan biz de son derece üzüntülüyüz, beraber yaşamak istiyoruz" diyen Zübeyir Aydar, "Elbette yanıyor, biz de çok rahatsızız. Burada güçlünün adım atması gerekir. Güçlü olan da hükümettir. Bugüne kadar atılan bir adımı karşılıksız bıraktık mı?" dedi.

HDP de dahil olmak üzere, yapılan bütün barış çağrılarına saygı duyduklarını dile getiren Aydar, kilit noktanın İmralı'yla görüşme olduğu mesajını verdi. Aydar, "Bu çok önemli bir adım olur. Oradan gelen mesajla çatışmaların kesildiğini, oranın kapısı kapandığında çatışmaların başladığını gördük. Bu hareketin başı ve baş müzakerecisi odur" dedi.

hani öcalan mahkumdu verdigi karar geçersizdi
 // süleyman örnekci
dün öcalanın verdiği kararın mahkumiyetinden dolayı geçersiz olduğunu öne sürüp ortalığı kan gölüne çevirmiştiniz şimdi ne olduda bu hareketin sorumlusu öcalandır demeye başladınız iyi kıvırtıyorsunuz ha sıkıyı görünce Öcalan sorumlu başınızı kurtarınca o da kim biz onu tanımayız siz hele bir dağdan inin devlet kimi muhatap alacağını bilir...
02 Eylül 2015 Çarşamba 06:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler