YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK'da son durum...
KCK'da son durum...
20 Ekim 2010 13:17
Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın sabahki oturumuna 104'ü tutuklu 110 sanık katıldı...

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen ''Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM)'' yapılanmasıyla ilgili davanın sabahki oturumu sona erdi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmanın sabahki oturumuna 104'ü tutuklu 110 sanık katıldı.

Duruşmada sanıklar avukatı olarak söz alan İstanbul Barosu'na kayıtlı Ercan Kanar, yargılamanın demokratik bir ortamda devam etmesinin yaşamsal bir önem taşıdığını belirterek, ''Terörle Mücadele Şubesi polisleri ve amirlerinin duruşma salonunda bulunduğunu gözlemledik. Soruşturmayı yürüten görevlilerin yargılamanın yapıldığı salonda katiyen bulunmaması gerekir. Salonda 2 Cumhuriyet Savcısı bulunuyor. Savunmanın kendini özgürce ifade etmesi gerekir. Mahkemenin buna izin vermemesi lazım'' dedi.

Avukatın beyanından ardından Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, iddianamenin özetinin okunması için Cumhuriyet Savcısına söz verdi.

Savcı, yaklaşık 900 sayfalık iddianame özetini okumaya devam etti.

Cumhuriyet Savcısı, sabahki oturumda iddianamede yer alan KCK/TM yapılanmasına ilişkin bölüm ile sanıklardan hakkında yakalama kararı bulunan terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa sorumlusu Sabri Ok ve Kamuran Yüksek ile ilgili kısmı okudu.

Mahkeme Başkanı Yılmaz, daha sonra duruşmaya ara verdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler