YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK Türkçe savunma alıyor
KCK, kendi kurduğu mahkemelerde Türkçe savunma alıyor
KCK Türkçe savunma alıyor
21 Nisan 2011 / 08:18 Güncelleme: 21 Nisan 2011 / 08:18
Terör örgütü PKK'yı bünyesinde barındıran KCK'nın Hakkâri yapılanmasıyla ilgili iddianame Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Diyarbakır'daki KCK davasında sanıkların Kürtçe savunma ısrarı sürerken, 840 sayfalık yeni iddianamede bu konuda dikkat çekici belgeler yer aldı. Örgütün, Hakkâri'de kurduğu sözde mahkemelerde Türkçe savunma yapıldığı ve tutanakların da Türkçe yazıldığı belirtiliyor. Kentte sözde halk mahkemeleri görevi yapan Hakkâri İli Kent Meclisi Disiplin Kurulu'nun tutanakları ile dilekçeler dava dosyasına delil olarak girdi. Yargılama süreçlerini anlatan gizli tanık ifadeleri de bu bilgileri doğruluyor.

Hakkari il merkezi ve Yüksekova ilçesinde 2010 yılı Haziran ayında Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla KCK/TM'ye yönelik operasyonlar düzenlendi ve birçok kişi gözaltına alındı. Dönemin BDP İl Başkanı Mehmet Sıddık Akış ile birlikte 12 kişi tutuklanırken, firari 3 kişi hakkında yakalama emri çıkarıldı. İddianamede, çok sayıda belge bulunurken, özellikle KCK Sözleşmesi kapsamında kentte sözde halk mahkemeleri görevi yapan Hakkari İli Kent Meclisi Disiplin Kurulu'nun mahkeme tutanakları ile bu mahkemelere verilen dilekçeler dikkat çekiyor. Diyarbakır'da görülen KCK davasında sanıklar Kürtçe savunma yapmakta ısrar ederken, KCK'nın Hakkari'de kurduğu sözde mahkemelerinde Türkçe savunma yapıldığı ve tutanakların da Türkçe yazıldığı belirtiliyor. BDP'de görevli iki kişinin KCK'ya verdiği savunmaların da Türkçe olduğu kaydedildi. İddianamede konuyla ilgili şu değerlendirme yapılıyor: "Ele geçirilen mahkeme tutanakları gibi pek çok sözde yargılamada, şüphelilerin hiçbir zaman Kürtçeyi kullanmadıkları, tamamında Türkçeyi kullandıkları, hatta Mikail A. ile ilgili yapılan sözde yargılamadaki kararlardan ve Mikail A.'nın ifadelerinden anlaşılacağına göre savunma, Türkçe yapıldıktan sonra savunmayı yazan sözde mahkeme kâtibi de tutanakları Türkçe olarak yazmaktadır." İddianamede ayrıca gizli tanıkların ifadelerine de yer verildi. KCK'nın gençlik yapılanması üyesi bir kişi, KCK'nın adalet komisyonuyla ilgili şu bilgiyi verdi: "Adalet komisyonunun görevinin anlaşmazlık tarafı olan şahısları dinleyerek, anlaşmalarını sağlamak, eğer anlaşmaları mümkün görülmüyorsa anlaşmazlıkla ilgili bir rapor hazırlayıp, Irak'ın kuzeyine, PKK mensuplarının bulunduğu Kanireşh bölgesinde bulunan halk mahkemesine göndermek olduğunu biliyorum." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler