YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK önceden biliyor muydu?
KCK önceden biliyor muydu?
26 Nisan 2011 10:23
Terör örgütünün şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK'nın, YSK'nın BDP'li vekilllerin desteklediği adaylara yönelik veto kararından 15 gün önceden haberdar olduğu ve hazırlık yaptığı ileri sürüldü.

Terör örgütü PKK’nın kentsel yapılanması olarak değerlendirilen KCK, Yüksek Seçim Kurulu'nun Barış Ve Demokrasi Partisi'nin desteklediği bağımsız adaylara yönelik veto kararını önceden biliyor muydu? KCK'nın karardan 15 gün önceden haberdar olduğu ve buna göre hazırlık yaptığı öne sürüldü.

Aksiyon dergisi, Yüksek Seçim Kurulu'nun BDP'nin desteklediği adaylara yönelik veto kararına ilişkin çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Buna göre terör örgütü PKK'nın kentsel yapılanması olduğu öne sürülen KCK, YSK'nın veto kararını 15 gün öncesinden biliyordu. Örgüt bu nedenle 3 Nisan 2011'de Hakurk kampında bir toplantı düzenledi ve hazırlıklarını YSK kararından günler önce yaptı.
Toplantıda KCK'nın birçok eyalet sorumlusu hazır bulundu, seçim ve seçimde takip edilecek stratejiler konuşularak karara bağlandı. Önce veto edilen, sonradan tekrar adaylık için vize verilen mersin adayı Ertuğrul Kürkçü'nün 15 KCK mensubuyla çalışma yapmasının, alınan kararlardan biri olduğu ileri sürülüyor.

Ayrıca YSK'nın veto kararı ve sonrasında yaşananların Kürtlerin bir kesiminin AK Parti'ye karşı cephe almasına yol açtığı öne sürülüyor. Bölgeyi iyi tanıyan PKK yanlısı bazı kişilerin verdiği bilgiye göre, geçen hafta yaşananlar durumu BDP-KCK lehine çevirdi. Söz konusu değişim, istihbarat birimlerinin bilgilendirme notlarına ise şöyle geçti

Örgüt dışında halkta bir seçim heyecanı yoktu. Halk bezmiş durumdaydı. Ama şimdi her şey tersine döndü. Bazı partilerin yerel temsilcileri ile BDP'li yetkililer, YSK'nın veto kararına şaşırmadı. Sadece olay çıkarmak için görev üstlendiler. Partiler sanki bu durumu biliyordu. Örgütün önceki kararlarından da bu durumu tespit etmek mümkün. Doğu ve Güneydoğu, yeni olaylara gebe… Olayların tekrar yaşanması muhtemel…

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler