YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK davasında sıcak gelişme
KCK davasında sıcak gelişme
27 Şubat 2013 14:21
KCK davası dosyasının incelenmesi için avukatlar, müffettiş talebinde bulunacaklar.

Van’da aralarında Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu 8'i tutuklu 13 sanığın yargılandığı KCK davası dosyasının incelenmesi için, müdahil avukatlar Adalet Bakanlığı ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’ndan (HSYK) müfettiş isteyecek.

Van'da 7 Haziran 2012'de KCK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, bazı Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ilçe belediye başkanları ve yöneticilerinin de bulunduğu 13 kişi gözaltına alınmıştı. Müdahil avukatlar, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "örgüt üyeliği" suçundan yargılanan 8'i tutuklu 13 sanıklı davanın 22 Şubat 2013'te yapılan duruşmasında, başta tutukluluğun devamı olmak üzere alınan kararlara itirazda bulunacak.

Müdahil avukat Erhan Aksoy, baştan beri hazırlanan iddianamenin hukuki bir belge olmadığını savunduklarını belirterek, suçların hiçbirinin gerçek delillere dayandırılamadığını iddia etti. Müvekkillerinin suçsuz yere tutuklu bulunduğunu belirten Aksoy, alınan kararlarla ilgili itiraz dilekçelerini mahkemeye vereceklerini söyledi. Dava dosyasının incelenmesi için Adalet Bakanlığı ve HSYK'dan müfettiş isteyeceklerine dikkat çeken Aksoy, "Son duruşmada müvekkillerimizin tutukluluk halinin devamını istedi. Ayrıca kendilerince oluşturulan bir gizli tanığın da duruşma dışında dinlenmesine karar verildi. Biz bu kararlara itiraz edeceğiz. Dosyada olması gereken bazı kararlar yok. Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın aleyhinde gösterilen ve toplumsal bir olayda yanan bir bankayı söndürmeye giden itfaiye aracını durdurduğu yönündeki görüntülerde, iki ayrı zamanda çekilen görüntülerin montajı olduğunu ortaya çıkardık. Dava dosyasında çelişkili birçok bölüm var. Bunun için müdahil 100 avukat olarak Adalet Bakanlığı ve HSYK'ya başvurarak dosyanın incelenmesi için müfettiş isteyeceğiz" dedi.

Soruşturma dosyasında beyanları bulunan gizli tanığın ifadelerinin değiştirildiğini iddia eden Aksoy, "Bu beyanlar masa başında yazılmıştır. Bu beyanlar da soruşturmayı yürüten özel yetkili cumhuriyet savcısı tarafından değiştirilmiştir. Bu gerekçeyle savcı hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca, Van Emniyet Müdürlüğü Tanık Koruma Şubesi hakkında da gizli tanığın ifadelerinin bir kısmının silinmesi nedeniyle "resmi evrakta tahrifat ve delillerin karartılması" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağız" şeklinde konuştu.

 

İHA

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler