YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK davasında gerginlik
KCK davasında gerginlik
11 Eylül 2012 17:19
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK davasında, sanık avukatlarıyla mahkeme başkanı arasında tartışma çıktı.

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 36'sı tutuklu 44 sanığın yargılandığı davada, mahkeme heyeti ile kimi sanık avukatları arasında ''söz hakkı'' tartışması yaşanırken, seyircilerin alkışlı protestoda bulunması nedeniyle duruşma yarına ertelendi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde avukatların usule ilişkin beyanlarının alınmasıyla devam eden duruşmada, telefonuyla fotoğraf çektiği tespit edilen bir seyirci salondan çıkarılırken, fotoğraf çektiği telefonu da Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Alçık'a teslim edildi.

Duruşmada söz alan sanık avukatlarından Eren Keskin, suçlanan gazetecilerin, gazetelerinde yer alan röportaj ve haberler yaptıklarını belirterek, sanıkların gazetecilik faaliyetlerinden dolayı değil Kürt oldukları için suçlandıklarını, ana akım medya için serbest olan her şeyin Kürt gazeteciler için suç sayıldığını iddia etti.

Avukat Keskin, suç unsuru olmamasına rağmen iddianamede haberlerden suç unsuruymuş gibi söz edildiğini ve bu haberlerin dosyada delil olarak yer aldığını savunarak, kabul edilen iddianamenin iade edilmesi gerektiğini de belirtti.

Sanık avukatlarından Cem Gök de anayasal suç olmaması için özel hayata ilişkin telefon görüşme kayıtlarının dava dosyasından çıkarılmasını talep etti.


-Duruşma salonunda gerginlik-


Usule ilişkin beyanlarda bulunmak üzere söz hakkı isteyen sanık avukatlarından Baran Doğan'ın talebi, başkan Alçık tarafından, daha önce iki kez söz hakkı verildiği gerekçesiyle reddedildi. Söz hakkı verilmemesi üzerine, avukat Doğan ile başkan Alçık arasında sözlü tartışma yaşandı. Bu tartışma nedeniyle söz alan sanık avukatlarından Davut Erkan da ''Biz, meslektaşlar arasında iş bölümü yaptık. Bu iş bölümüne göre Baran Doğan, usule ilişkin talepte bulunmaya devam edecek'' diye konuştu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Alçık'ın, avukat Doğan'a söz hakkı vermeyeceğini yeniden belirtmesi üzerine konuşan sanık avukatlarından biri Alçık'a ''Siz bizi oradan ne olarak görüyorsunuz  Niye bu kadar gerginlik çıkarıyorsunuz  Bize bağırmayın'' diye konuştu. Alçık da ''Bağırmıyorum'' dedi.

Duruşmada başkan Alçık ile avukatlar arasında yaşanan tartışmalar nedeniyle, salonda bulunan seyirciler mahkeme heyetine alkışlı protestoda bulundu.

''İnzibata uymazsanız ara veririm'' uyarısında bulunan Alçık ve hakimler, protestonun devam etmesi ve seyircilerin susmaması üzerine üzerlerindeki cübbeleri çıkararak salonu terk etti.


-Yarınki duruşma seyircisiz-


Tartışma nedeniyle verilen 1 saatlik aranın ardından yeniden başlayan duruşmaya bu kez sadece avukatlar alındı. Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Alçık, dün ve bugün duruşmada yaşananlarla ilgili ara karar verdiklerini belirterek, duruşmayı yarına ertelediğini ve duruşma salonuna seyirci alınmayacağını ifade etti.

Duruşmanın düzenine ilişkin verdiği ara kararla, bugün itibariyle duruşmaya devam edilmesinin sanık sayısının çokluğu ve sayı itibariyle sanıkların duruşma salonuna yerleştirilmelerinin zaman alacağını göz önüne alan heyet, bugün yeniden duruşma yapılmasının mümkün görülmediği gerekçesiyle sanıkların duruşma salonuna alınmamasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, dün ve bugün yapılan duruşmalarda sanık ve seyircilerin mahkeme heyetini protesto ederek yuhaladıkları ve alkışladıklarının görüldüğünü kaydederek, yarın yapılacak duruşmanın seyircisiz yapılmasını kararlaştırdı.

Güvenlik kamera kayıtlarının çözümünün yapılması ve mahkeme heyetini alkışlayıp yuhalayanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına da karar veren heyet, duruşmaya yarın devam edileceğini bildirdi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler