YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK davasında gelişme...
KCK davasında gelişme...
25 Mayıs 2012 18:24
Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK'ya ilişkin davada, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK'ya ilişkin davada, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu 99 sanıktan mazeret bildiren 63'ü katılmadı, 36 tutuklu sanık ise hazır bulundu.

Duruşmada, sanıklardan Pero Dündar ve Besima Konca'nın delillerinin ikamesi okundu. Haklarında okunan delillere karşı Kürtçe savunma yapmak isteyen sanıkların mikrofonu kapatıldı.

Sanık avukatları, duruşmada delil olarak okunan bazı belgelerin davayla ilgisinin bulunmadığını ileri sürerek, söz konusu belgelerin dosyadan çıkarılması talebinde bulundu.

Sanık avukatlarının taleplerini dinleyen mahkeme heyeti, verdiği kısa aranın ardından tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İstenen cezalar

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, bağımsız milletvekili seçilen Selma Irmak ve Kemal Aktaş ile Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin de aralarında bulunduğu 99'u tutuklu 152 sanık hakkında ''Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma'', ''Terör örgütü üyesi ve yöneticisi olma'' ve ''Terör örgütüne yardım ve yataklık etme'' suçlarından 15 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

Hakkında yakalama kararı bulunan terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa sorumlusu Sabri Ok'un ilk şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) 28 yöneticisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu 12 belediye başkanı, 2 il genel meclisi başkanı ile 2 belediye meclisi üyesi de zanlılar arasında yer alıyor. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler