YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK Davası'nda flaş gelişme
KCK Davası'nda flaş gelişme
26 Kasım 2014 13:03
Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik 204 sanığın yargılandığı ana davada sanık avukatları, Terörle Mücadele Kanunu'nun10. maddesiyle görevli mahkemelerin kaldırılmasını düzenleyen yasanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti.

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik 204 sanığın yargılandığı ana davada sanık avukatları, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli mahkemelerin kaldırılmasını düzenleyen yasanın "kovuşturmaya kaldığı yerden devam edilmesi"ni içeren hükmünün anayasaya aykırı olduğunu öne sürerek, dosyanın incelenmek üzere Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 36 sanık ile avukatları katıldı.

Mahkemeye gelen yazıların okunduğu duruşmada söz alan tüm sanıkların avukatlarından Sinan Zincir, basın mensuplarının da aralarında bulunduğu 46 sanığın yargılandığı diğer KCK dava dosyasının, anayasaya aykırılık iddiaları ciddi bulunarak Anayasa Mahkemesi'ne gönderildiğini hatırlattı. Zincir, aynı talepleri bu dosya için de tekrarladıklarını söyledi.

Soruşturma aşamasında, bazı müvekkillerine ait paralara "örgüt parası" denilerek el konulduğunu söyleyen Zincir, "Anayasa Mahkemesi aşamasının uzun süreceği dikkate alınarak, bu paraların müvekkillere iadesini talep ediyoruz" dedi.

Tüm sanıkların avukatlarından Ercan Kanar da özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığı 6526 sayılı yasanın 1. maddesi ile 3713 sayılı TMK'ya eklenen geçici 14/4. maddesinin birinci cümlesinde geçen "bulundukları aşamadan itibaren kovuşturmaya devam edilmek üzere" ibaresinin, anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu öne sürdü. Kanar, iddiaların ciddi bulunarak, dosyanın incelenmek üzere Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilmesini talep etti.

Aynı yönde savunma yapıp talepte bulunan avukat Mahmut Taşçı da "Kaldırılan TMK 10. maddeyle görevli ve daha önce görev yapan Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250. maddesiyle görevli mahkemeler, bu mahkemelerde görevli savcılıklar, soruşturma ve kovuşturma aşamalarında insan haklarına aykırı işlemlerde bulunmuşlardır. Kaldırılma gerekçesi de buna ilişkindir" ifadesini kullandı.

Düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu öne süren Taşçı, taleplerinin kabul edilmemesi durumunda sanıklar hakkında derhal beraat kararı verilmesini, aksi takdirde daha önce yapılan işlemlerin yok sayılarak yeniden soruşturma ve kovuşturma işlemlerinin yapılmasını istedi.

- Savcıdan "Anayasa Mahkemesi'ne gitsin" talebi

Taleplere ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Taner Tabel, davanın niteliğinin, mahkemenin diğer dosyayla ilgili verdiği karar ve dosyaya sunulan belgeler dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

6526 sayılı yasanın 1. maddesi ile 3713 sayılı TMK'ya eklenen geçici 14/4. maddesinin anayasaya aykırılık iddiasını, kanaatine göre ciddi bulduğunu kaydeden Tabel, dosyanın Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilerek bu hususta verilecek kararın dönüşünün beklenilmesine ve yargılamanın geri bırakılmasına karar verilmesini talep etti.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, ani heyet değişikliği nedeniyle taleplerin incelemeye alınmasına karar vererek, duruşmayı 3 Aralık'a erteledi.

Gazetecilerin de aralarında yer aldığı 46 sanıklı diğer KCK davasına da bakan mahkeme, 5 Kasım'da verdiği kararla, "düzenlenen kanunda anayasaya aykırılık olduğu" iddiasına yönelik taleplerin ciddi bulunduğunu belirterek, dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesine ve karar verilene dek davanın geri bırakılmasına hükmetmişti.

Etiketler: , , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler