YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK davasında 4 tahliye
KCK davasında 4 tahliye
02 Aralık 2013 18:59
Siirt'te terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik operasyonda yakalanarak haklarında dava açılan 7'si tutuklu 18 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Duruşmada, tutuklu sanıklardan 4'ünün tahliye edilmesine karar verildi.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 7 tutuklu ve 4 tutuksuz sanık ile avukatları hazır bulundu. Mahkeme başkanı sanıklar hakkında isnat edilen suçlamaları okuyarak, savunma yapmaları için söz verdi.

Tutuklu sanıklar önceki celselerde yaptıkları savunmalarını tekrarlayarak tahliyeye ilişkin talepte bulundu. Sanıkların savunmalarının ardından söz alan sanık avukatlarından Mehmet Emin Aktar, önceki celsede bir kişinin gizli tanık olmadığını ve daha önce verdiği ifadeleri kabul etmediğini hatırlatarak, ''gizli tanık ifadelerinin somut hiçbir dayanağının olmadığı anlaşıldığından'' müvekkillerinin tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Cumhuriyet savcısı hazırladığı mütalaasında tutuklu sanıklardan Dilber Sevim, Abdullah Aşkara, Siracettin Kayran ve Mehmet Halit Kaçar'ın tahliyesine, diğer sanıkların ise "Suçun vasıf ve mahiyeti", "Mevcut delil durumu" ile "Gizli tanık ifadeleri ve kaçma şüphesi" dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.

Sanık avukatlarının tahliyeye ilişkin savunmalarının ardından mahkeme heyeti, kararını vermek için duruşmaya ara verdi. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Dilber Sevim, Abdullah Aşkara, Siracettin Kayran ve Mehmet Halit Kaçar'ı tahliye ederek duruşmayı erteledi.

Aralarında Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak'ın da bulunduğu sanıklar hakkında, TCK'nın "terör örgütüne üye olmak ve yönetmek", "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme" suçlarından 3 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.

AA

Etiketler: , , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler