YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK davasında 26 tahliye
KCK Davası'nda 26 tahliye daha haberi geldi. Eski Batman Belediye Başkanı Atalay konuyla ilgili açıklama yaptı.
KCK davasında 26 tahliye
01 Temmuz 2014 / 01:54 Güncelleme: 02 Temmuz 2014 / 09:37

Eski Batman Belediye Başkanı Atalay: "İnanıyorum ki bu süreç nihayete erer, halklar birbirleriyle daha fazla kardeş olur ve gerçek bir barış tecelli eder" dedi.

Eski Kayapınar Belediye Başkanı Karatekin: "Türkiye, iç barışını sağlarsa Ortadoğu'ya model bir ülke olmamızı sağlayacaktır" dedi.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesince KCK ana davasında tutuklu yargılanan, aralarında eski Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay ve eski Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin'in de bulunduğu 30 kişi hakkında verilen tahliye kararlarının ardından 26 sanık, cezaevinden çıktı. Mahkemenin kararı sonrası Diyarbakır E ve D Tipi Kapalı Cezaevi'nden 26 sanık tahliye edildi.

Diğer 4 sanık ise başka suçlardan hüküm giydikleri için cezaevinden çıkarılmadı. Tahliye edilen sanıkları, cezaevi önünde HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile yakınları karşıladı. Atalay, gazetecilere yaptığı açıklamada, insanın, başına gelince bazı şeyleri anladığını belirterek, cezaevinden çıkma halini ancak kendilerinin anlayabileceğini söyledi.

Geride insan bırakmak kadar kötü bir şey olmadığını dile getiren Atalay, "İnanıyorum ki bu süreç nihayete erer, halklar birbirleriyle daha fazla kardeş olur ve gerçek bir barış tecelli eder" dedi. Atalay, cezaevinde kalan arkadaşlarının da tahliye edilmesini dilediğini anlattı. Bundan 5 yıl önce kameralar karşısında kızından ayrıldığını hatırlatan Atalay, şimdi ise büyümüş halde onu kameralar karşısında gördüğünü bildirdi. Karatekin ise yaklaşık 4,5 yıldır cezaevinde tutulduklarını söyleyerek, "Tutuklanmamız siyasi bir kararla yapıldığı gibi tahliye edilmemiz de siyasi bir kararla sağlandı" ifadesini kullandı.

Yeni bir sürece girildiğine değinen Karatekin, şöyle konuştu: "Sayın Abdullah Öcalan'ın başlattığı bir çözüm süreci var. Umuyorum ki hükümet, bu süreci doğru değerlendirir, en kısa sürede de gerekli adımlar atılır. Bununla birlikte Türkiye halkını bir bütün olarak zorunlu birliktelikten gönüllü birlikteliğe götürecek ve bir arada kardeşçe yaşayacağı umuduyla sorumluluğa davet ediyorum. Türkiye, iç barışını sağlarsa Ortadoğu'ya model bir ülke olmamızı sağlayacaktır."
   

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler