YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK davası ertelendi
KCK davası ertelendi
20 Ekim 2010 23:04
Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan KCK davası üçüncü gününü doldurdu.

7 bin 578 sayfalık iddianameyi özetleyerek 900 sayfaya indiren savcılar 3 günde toplam 225 sayfayı okudu.
       

Duruşmanın öğlenden sonraki bölümünde iddianameyi okumaya devam eden savcı, BDP'lilerin bir dönem yürüttüğü 'Edi bese - Artık yeter' eyleminin KCK'nın talimatıyla yapıldığını söyledi.
       

Sanıklardan Pınar Işık'ın bilgisayarında KCK'nın kadın örgütlemesine talimatlar bulunduğunu anlatan savcı, sanıklardan Çimen Işık'ın bilgisayarında da PKK'nın KCK/ Türkiye Meclisi'ne gönderdiği talimatların bulunduğunu kaydetti. Söz konusu sanıklarda ele geçirilen belgelerde, devletin tasfiye edilerek kırsal ve şehir örgütlenmesinin iç içe yapılandırılmasına yönelik bilgilerin yer aldığını vurguladı.
       

Bu arada, duruşmadan sonra gazetecilere açıklamalarda BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, avukatların hiçbir talebinin dikkate alınmadığını savundu.
       

Geylani, mahkemenin talepleri dinlemesi gerektiği söyledi. Geylani, gazetecilerin Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın KCK davası ile ilgili yaptığı açıklamayı sorması üzerine, "Onlar kaçamak sözler, yargıyı baskı altına tutmaya yönelik sözler." diye yorumladı.
       

Sanık avukatlarından Reyhan Yalçındağ Baydemir de, adil yargılanma ve savunma hakkının ihlal edildiğini ileri sürdü.
       

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, 104'ü tutuklu 152 sanık hakkında ''devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma', ''terör örgütü üyesi ve yöneticisi olma'', ''terör örgütüne yardım ve yataklık etme'' suçlarından 15 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen hapis cezaları isteniyor.
       

Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı cuma gününe erteledi. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler