YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK Baydemir'i yargılamış
PKK'nın şehir yapılanması KCK mahkeme kurdu. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’i yargıladı. Yargılama sonunda da Baydemir’e kınama cezası verildi. Ve bu kararı Belediye Başkanı Baydemir’e, Belediye’nin temizlik işçisi tebliğ etti.
KCK Baydemir'i yargılamış
16 Şubat 2010 / 11:46 Güncelleme: 16 Şubat 2010 / 13:53

Ortaya çıkan ses kaydı bu gerçeği ortya çıkardı. İddialara göre, eski DTP'li, yeni BDP'li belediyeler de KCK'nın talimatlarına göre hareket etmek zorundaydı. Aksi halde, örgüt tarafından cezalandırılıyordu. Bu ses kaydı da o iddiaların kanıtı olarak dosyaya kondu.Kayıtta, 3 kişinin sesi var. Onlardan biri Osman Baydemir; Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı. Biri Ümit Aydın; Diyarbakır Belediyesi'nde temizlik işçisi... Bir diğeri de Seda Akbaş Can; konuşmalardan anlaşıldığı kadarıyla KCK'nın sözcüsü...

Ses kayıtlarından, Osman Baydemir'in KCK'nın kurduğu mahkemede yargılandığı ve kınama cezasına çarptırıldığı anlaşılıyor.

Suçu ise, "Edi Bese" eylemlerine yeterli desteği vermemek. Baydemir karara itiraz etmiyor ama yine de savunmaya geçiyor: Bu manada taşımamız gereken sorumluluğu taşımadığımız kanaatine mi varılmış? KCK Sözcüsünden cevap geliyor: Bize intikal eden dosya boyutuyla kısım boyutuyla bu.Bu sırada belediyenin temizlik işçisi Ümit Aydın söze giriyor ve başkanına nasihat etmeye başlıyor: “Öncü misyonu olan arkadaşlarımızın bu konuda 3-4 defa daha duyarlı olmak zorundadır. Biraz biz pratik görevlilerini daha böyle dikkatli yaklaşmaları açısından böyle bir kararın uygun olacağını düşündük.”

Ardından KCK üyesi kadın yeniden konuşmaya başlıyor. Üslubu yumuşak olsa da Baydemir'e karşı söylediği sözler demir gibi:

“Senin hukukçuluğun benzer olduğu belli bir duruş geldiği nokta eylem beni dehşete düşürdü yani... Saygı gereği de olsa gerekeni yerine getirmesi gerekiyor.Temizlik işçisi Ümit Aydın, bir kez daha söze giriyor ve Baydemir'e KCK'ya karşı sorumluluklarını hatırlatıyor: Size aktarılmıştı. Bu hareketin bir hukuku var. Bu halkın sizinle bir hukuku olacak. Sonuçta sizin sorumluluklarınız olacak yerine getirmeniz gereken bir takım vasıflar olacak.

Baydemir, her ne kadar ‘İtiraz etmeyeceğim’ dese de, sözlerinden, kararı tasvip etmediği anlaşılıyor: Pek çok kararınızın bana göre olmaması lazım. Topluma yansıdığına bak işte böyle denilmesi lazım bence bu karar topluma yansıdığında öyle bir şey olmayacaktır.Ama KCK'lılar kararlı. Seçilmiş siyasilere müdahalelerinin meşru olduğunu savunuyorlar. Bu ses kaydı, şimdi KCK dosyasında... Örgütün alternatif yargı sistemi oluşturduğu iddialarına kanıt olarak mahkemede değerlendirilecek.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler