YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KCK avukatlarından PKK'ya çağrı
PKK silah bıraktığında çözüm adına elimiz daha da güçlenir...
KCK avukatlarından PKK'ya çağrı
23 Haziran 2012 / 10:49 Güncelleme: 23 Haziran 2012 / 10:48

Başbakan Erdoğan’ın, “Yeni adım için PKK silah bırakmalı” açıklamasına destek veren Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar, “Sadece iktidardan çözüm beklenmez, öncelikle PKK’nın silah bırakması gerekiyor” dedi.

Kürt sorununun çözümüne yönelik atılan adımlar toplumda karşılığını bulurken Hakkari’den gelen 8 şehit haberinin ardından BDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ilk kez PKK’ya yönelik ‘Silah bırakın’ çağrısına bölgedeki STK’lardan güçlü destek geldi. KCK ana davasının avukatlarından olan ve şiddetin son bulması için pek çok sivil toplum kuruluşuyla birlikte kampanyalar düzenleyen Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar “PKK silah bıraksın, çözüm için elimiz güçlensin” dedi. Aktar STAR’a şu açıklamalarda bulundu:

Çözüm için diyalog dili gerekiyor

“Leyla Zana’nın sözleri, Demirtaş’ın çağrısı, CHP’nin girişimi, Bülent Arınç’ın sözleri tümünü düşününce bir resim çıkıyor ortaya. Bu ülkenin ihtiyacı olan ortak bir akıl oluşturmak... Silahla, şiddetle sorun çözülmemiş, çözülmüyor dünyanın hiçbir yerinde. İş silahla çözülemeyecekse o zaman ilk elden ne yapmak lazım? Önce birbirimizi anlayacak dili esas almak lazım. Sorunu çözmekte birlikte hareket edeceği kesimi ciddiye almalıyız. Şiddet ile yol alınacak deniz yok. Bu da kendiliğinden oluşmayacak. Bizden çok şey bekleniyor. Çağrı hazırlığı düşünüyoruz aslında. Leyla Hanım ile birkaç kez görüştüm demeçten sonra. Leyla Hanım, zaten bu konuşmadan sonra tarafların somut adım atmasını bekliyor. ”

PKK silahlı faaliyeti durdursun

“Batı’da olan birçok baro başkanı ve STK ile görüşüyorum. ‘Siz oradan bir çağrı yapın, bir katkı sunun’ dedim. Ülkenin değişik yerlerinden ses gelirse, siyaset üzerinde adım atma konusunda bir baskı oluşur.. Siyaset de motivasyon kazanır. Hep iktidardan çözüm beklemek yetmiyor. Çağrı yaptığım yerlerden bekliyorum. Bunu yaparken Dağlıca olayı yoktu, hemen akabinde oldu. Çağrım hala baki... Bana göre PKK’nın silahlı faaliyetlerini durdurması gerekiyor. Silahlı faaliyetini durdursa bile karşılaşma halinde çatışma ihtimali var. Çatışma ihtimalini de ortadan kaldıracak bir  süreci başlatmak lazım. İnanıyorum ki uzun süre silahsız bir dönem sorunun çözümü konusunda toplumda var olan dinamikleri ortadan kaldırır...”

Silahlar nereye bırakılacak

“Silahları bırak deyince de Altan Tan’ın açıklaması var ‘Nasıl, nereye bırakacak’ Topluma anlaşılır şekilde açıklamak lazım. Bunu topluma diyince de ‘Belediye başkanı, avukat, siyasetçi içerde’ diyor. Sivil ve demokratik alanı boşaltmaya yönelik yargı eliyle operasyonun sonlandırılması lazım. İstenirse iki günde yapılır.”   Bingöl’de yanında üç çocuğu olduğu halde canlı bombanın üzerine atlayarak kendini feda eden sivil şehit Hatice Belgin’in eşi Kadri Belgin de şunları söyledi: “Ben Kürt’üm, bu iş bitsin diye ne gerekirse yaparım. Ama bu iş dursun. Bitsin... Yeni Hatice’ler ölmesin. Ortada samimiyet var ise, PKK silah bıraksın, istekleri neymiş biz de onu görelim.”

PKK yönetİmİ de gerçeğİ görmelİ

- Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi: “Silahla bu iş çözülmemiştir. Arzumuz silahların olmaması. Operasyonların durması, diğer tarafın da çatışmaya son vermesidir. Son röportajında da PKK’nın üst yönetimi silahla mücadelenin çözüm olmadığı yönünde konuşmuştur. İki tarafın da güvenlik tedbirleriyle çözüm gelmediğini, bu işe 30 yıldır çözüm bulunamadığını görmesi lazım.”

Sİlah yerİne demokratİk mücadele

- Şahismail Bedirhanoğlu(GÜNSİAD Başkanı): “Biz yıllardır bölgedeki STKlar olarak, silahlı şiddetin hak arama yöntemi olmaması, silahın şiddetin çözümüne katkı olmayacağını, kan gözyaşı ve ötesinde bir şey yaratmayacağını ifade ettik. Bu noktada örgüt gerçekten silahlı eylemlere son verdiğini açıklayan bir tutum içine girerse, sivil demokratik siyaset daha fazla inisiyatif alır” (Star)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler