YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazıya ara verildi!
Yıldırım Beğler'in basında yer alan iddiları üzerine Habur Sınır Kapısı'nda başlatılan kazı çalışmalarına olumsuz hava şartları nedeniyle ara verildi...
Kazıya ara verildi!
04 Şubat 2010 / 09:53 Güncelleme: 04 Şubat 2010 / 10:21

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, yurt dışında yaşayan ve bir dönem bölgede tercümanlık yaptığı ileri sürülen Yıldırım Beğler'in basında yer alan iddiaları üzerine başlattığı soruşturma kapsamında Habur Sınır Kapısı'ndaki kazıya olumsuz hava koşulları nedeniyle ara verildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, 1990'lı yıllarda Silopi'de bazı kişilerin öldürülmesiyle ilgili olarak Habur Sınır Kapısı atış alanı mevkisinde Silopi Cumhuriyet Savcılığınca bir süre önce başlatılan keşif çalışmalarından sonra dün başlatılan ve havanın kararmasıyla ara verilen kazıya bugün, yağmur nedeniyle ara verildi.

Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, yaptığı açıklamada, dün 2 yerde kazı yapıldığını, kazılardan biri tamamlanırken, diğerinin ise yarım kaldığını söyledi.

Kazılarda herhangi bir bulguya rastlanmadığını hatırlatan Elçi, ''Kazılarda herhangi bir bulguya rastlanmadı. Bugün yapılması gereken kazıya dün gece yağan yağmur nedeniyle ara verildi. Kazıya hava durumuna göre yeniden başlanacak'' dedi.

Silopi Cumhuriyet Savcısı Nazir Kuş ile beraberinde Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, avukatlar Kamil Özdemir ve Nazan Birlik'in katılımıyla yapılan kazıda şu ana kadar herhangi bir bulguya rastlanmamıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Beğler'in gazetelerde çıkan iddiasını suç duyurusu olarak kabul edip, bir süre önce soruşturma kapsamında Silopi Cumhuriyet Başsavcılığına yazdığı yazıda, Beğler'in bazı kişilerin Hezil Çayı'na ayağına taş veya ağır bir şey bağlanarak atıldığı yönündeki iddiaları üzerine söz konusu bölgede kazı yapılması istenmişti.

Beğler'in bazı basın yayın organlarında yer alan ifadelerinde, iş adamları Halil Birlik ve Mehmet Bilgiç'in Silopi'de terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle öldürülüp gömüldüğü ileri sürülmüştü.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler