YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazılardan sonuç çıkmadı
Konya'nın Beyşehir ilçesinde dün öğlen saatlerinden bu yana devam eden kazı çalışmalarından bugün akşam saatlerine kadar sonuç çıkmadı.
Kazılardan sonuç çıkmadı
12 Şubat 2010 / 20:28 Güncelleme: 12 Şubat 2010 / 20:28

Havanın kararmasının ardından kazı çalışmalarının üçüncü nokta olarak ihbar yapılan adres olan Yaka Manastır Mesire Alanı mevkisine kaydırılacağı öğrenildi. 
 

İlçeye bağlı Üstünler beldesi sınırları içerisinde yer alan halk arasında Dilayla mevkisi olarak geçen, resmi isminin Yarbaşı mevkisi olduğu belirtilen bölgedeki iki ayrı noktada Beyşehir İlçe Jandarma Komutanlığı'na, "Sandık içerisinde çok sayıda silah ve mühimmat var" şeklinde gelen çok sayıdaki ihbar üzerine harekete geçen Beyşehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Konya İl Jandarma Komutanlığı'nın da verdiği destek çalışmalarıyla kazı faaliyetlerine başlamıştı. Kazı çalışmalarının hızlanması amacıyla bugün Beyşehir Belediyesi'nin iş makinesinin yanı sıra, özel bir firmaya ait kepçe de çalışmalara katıldı. Birbirine yaklaşık 40 metre mesafesi olan iki ayrı noktada güvenlik şeridi çekilen yaklaşık 250-300 metrelik bir alanda başlatılan kazı çalışmalarından akşam saatlerine kadar sonuç alınamadığı bildirildi. 
 

Selçuk Üniversitesi'nde görevli öğretim görevlilerinin de bölgede zemin etüdü ve ölçüm yapan cihazları kullanarak destek verdiği çalışmalarda, kokuya duyarlı eğitimli köpekler ile dedektörler de kullanıldığı öğrenildi. İhbarcıların bölgede verdiği noktalarda yapılan kazılar, dedektör ve eğitimli köpeklerin de hassasiyet gösterdiği noktalarda yoğunlaştırıldı. Ancak, havanın karardığı akşam saatlerine kadar bölgede toprak altında herhangi bir silah ya da mühimmat bulunamadı.  
 

Öte yandan, kazı çalışmalarının Yarbaşı mevkisinde sonlandırılmasının ardından Beyşehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kazı çalışmalarını ihbar yapılan son nokta olan üçüncü mevkide devam etme kararı aldı. İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafedeki Yaka Manastır Mesire alanında yapılacak kazı çalışmalarına bölgedeki iş makinelerinin yeni adrese nakledilmesinin ardından ara verilmeden hemen başlanacağı bildirildi. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler