YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazıda ceset sayısı 8'e çıktı
Dargeçit kazısında ceset sayısı 8'e çıktı...
Kazıda ceset sayısı 8'e çıktı
25 Şubat 2012 / 21:08 Güncelleme: 25 Şubat 2012 / 20:45
Bir haftadan beri Mardin'in Dargeçit ilçesinde farklı yerlerde yapılan kazı çalışmalarında bulunan ceset sayısı 8'e ulaştı. Daha önce Dargeçit ilçesine bağlı Bağözü köyünde yapılan kazı çalışmalarında bulunan 4 kişiden sonra bugün de ilçe çıkışında yapılan kazıda 4 kişiye ait kafatası, kemik ve elbiseler bulundu.

Dargeçit ilçesine bağlı Bağözü köyünde, Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı'nın talimatıyla, 1995 yılından bu yana kayıp oldukları iddia edilen 6 kişinin bulunması çalışmaları kapsamında dördüncü kez kazı yapıldı. Köyde yapılan kazılarda daha önce 4 kişiye ait kemik ve kafatasları bulunmuştu. Bugün de Dargeçit Savcılığı'nın nezaretinde ilçe çıkışında kazı yapıldı. Kazılarda köyün girişinde bulunan harabelerde yapılan kazılarda 4 kişiye ait olduğu bildirilen kemikler bulundu. Toprağın altından kemik parçaları ile kafatasları ve elbise parçaları çıkarıldı. Dargeçit Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile kazı mahalline kimse yaklaştırılmıyor. Bölgedeki çalışmaların akşama kadar devam edeceği bildirildi.

Kazılarda bulunan kemiklerin 1994 yılında öldürülen örgüt mensuplarına ait olduğu ileri sürüldü. Kazı çalışmalarını İHD avukatları ile kayıp yakınları da takip etti. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler