YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazdağlı: Türkiye'deki tüm terör saldırılarının arkasında ABD var!
Terör örgütlerinin Türkiye'ye yönelik eylemlerinin nihai amacının Türkiye'yi bir iç savaşa sürüklemek olduğunu ifade eden Celal Kazdağlı bu eylemleri yönlendiren gücün ABD olduğunu söyledi.
Kazdağlı: Türkiye'deki tüm terör saldırılarının arkasında ABD var!
23 Ağustos 2016 / 02:36 Güncelleme: 23 Ağustos 2016 / 03:57

Kanal A'da yayınlanan dün akşam moderatörlüğünü Fahrettin Damga'nın yaptığı 'Sivil Düşünce' programının daimi konukları gazeteci yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz Türkiye'de terör örgütünün son günlerde ardı ardına gerçekleştirdiği eylemlere dair değerlendirmelerde bulundu.

İşte Celal Kazdağlı'nın açıklamalarından önemli satırbaşları:

TÜM TERÖR SALDIRILARIN ARKASINDA TEK BİR ÜLKE VAR!

Türkiye'ye yönelik terör saldırılarının arkasında tek bir ülke var ABD ve one destek olan diğerleri. Bazen PKK'yı bazen IŞİD'i, DHKP-C'yi kullanıyor ama farketmiyor. Tamamen kendisinin organize ettiği desteklediği yapılar bunu gerçekleştiriyor.

Gaziantep'te de bunun bir örneğini gördük. 12-14 yaşlarında bir çocuğu ortaya salarak, muhtemelen uzaktan patlatılarak katliam gerçekleştirildi. Bunun 15 Temmuz sonrası Türkiye'yi terörle karşı karşıya bırakmak gibi bir niyetin sonucu olduğu anlaşılabiliyor.

TÜRKİYE'DE BİR İÇ SAVAŞ ORTAMI OLUŞTURMAK İSTİYORLAR!

Van, Elazığ, Bingöl, Bitlis ve Gaziantep arka arkaya geldi. Arada küçük iller de var. Urfa, Tunceli gibi. Bu şu anlama geliyor. Darbe girişimi gerçekleşmedi, püskürtüldü. Eğer gerçekleşseydi Türkiye'yi bir iç savaşa sürükleyeceklerdi.

Bu olmayınca aman vermeksizin Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadelesinde mesafe almasına izinvermeksizin yeni bir terör dalgasıyla Türkiye'yi karşı karşıya bırakmak ve onun üzerinden bir iç savaşın temellerini oluşturmak istiyorlar. 

TÜRKİYE DIŞINDA DA ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANIYOR...

Bununla birlikte Suriye'de yaşanan gelişmelerde var tabi. Suriye'de sıcak gelişmeler yaşanıyor. Türkiye'nin hızlı bir trafiği var. Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesinin hemen ardından Rusya, İran, Türkiye arasında üçlü bir koordinasyon oluşturuldu. Bunlar Suriye'de nelerin yapılacağı meselesini ele alıp konuşuyorlar.

Sadece Erdoğan Rusya'ya gitmedi. İran Dışişleri Bakanı Türkiye'ye geldi. Hemen arkasından Çavuşoğlu Tahran'a gitti. Bugün Barzani geliyor. Bütün bu hareketlilik ABD'yi telaşlandırmış görünüyor. Çünkü ABD'nin bilgisi dışında bir çözüm arayışını gündeme getirmeye başladılar. 

Tam da bu sırada Esad'ın YPG/PYD güçlerine yönelik saldırısı Haseki bölgesinde birdenbire ortaya gelince başka bir anlam ortaya çıktı. O da YPG üzerinden bir PKK koridoru oluşturulmasına karşı çıkıyor. Bu çerçevede buna itiraz eden İran ve Türkiye'nin tezine destek olmaya hazır olduğu yönünde Türkiye'ye göndermiş oluyor.

Bu açıdan bakılınca ABD'nin Suriye'de PKK koridoru açmak istemesi hem İran'ı rahatsız etmiş durumda. Türkiye'yi zaten başından beri rahatsız ediyor. Öte yandan Esad'ta bunu ülkesinin bölünmesi olarak görüyor. 

Bu arada Şam'a MİT'den bazı yetkililerin üst düzey yöneticilerin gittiği ve bir takım temaslarda bulunduğu Esad'la söyleniyor. Bu da mümkündür. İş birliği ya da sahada nasıl beraber alınacağına dair bu tür görüşmeler yapabilir. 

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE CERABLUS'A BİR MÜDAHALE OLABİLİR

Dün başbakan muhalefet liderleriyle görüştü. Temel konu Suriye ve Irak meselesiydi. FETÖ'yle mücadelede bundan sonra izlenecek adımlarda ele alındı. Baktığımızda Suriye konusunda atılacak adımlarda muhalefetinde desteği içine katılıyor. Akşam üzeri bu açıklamanın yapıldığı sırada haber geldi ki, TSK, hem YPG'yi hem IŞİD'i eş zamanlı vuruyor. 

Çok sayıda silahlı gücün hareket halinde olduğu görülüyor. Olası bir Cerablus müdahalesi gündeme gelebilir. Özgür Suriye Ordusu zaten bir hazırlık yapıyordu. Çavuşoğlu, Özgür Suriye Ordusu'na her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıklamıştı. Aynı mesaj başbakanın akşam üzeri yaptığı konuşmada da yer alıyor. 

Önümüzdeki süreçte Cerablus'a bir müdahale gerçekleşirse şaşırmamak gerekir. Suriye'deki tabloyu başbakan net bir şekilde ortaya koydu. Bir tarafta Suriye rejimi var, öbür tarafta da Suriye muhalefeti ve terör örgütleri var. Ülkeler olarak da müttefik güçlerini saydı. Onun dışında Rusya'yı İran'ı ve Türkiye'yi saydı. Körfez ülkelerini ve Arabistan'ı da buraya dahil edebiliriz. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 

HADİ CANIM CİDDİ OLAMAZSIN
 // ARSLAN
Gerçekten ABD mi Var?
...
23 Ağustos 2016 Salı 18:19
 // Ömer
sayın Kazdağlı'ya Salih Müslim konusunda aynı fikirde olmadığımı, Müslim'in avrupada lobi çalışmaları konusunda söylemış. Terör gruplarının arkasında abd var diyor evet görünen o doğrudur.ama nedense abd israile rağmen bir adım atamaz diyorlar. O halde ? bende şu söylüyorum asıl destekçi mi? tarih boyunca 16- 17 ve 18 tarihlerinde yaşanan olayları analiz edin zannedersem asıl destekçi (!) net ve belli. Selam...
23 Ağustos 2016 08:25
 // Ömer
amerika'yı ısrailin (yahudi siyonistlerin yönettiğini unutmamak gerek) hakimiyeti altında olduğunu bile bile yeryüzündeki savaş, katliam ve barbarlıkların sebebini dünya "siyonist birliği” dolayısıyla israil deme cesaretini neden gösteremezler acaba? C.başkanı, başbakan,düşünürler,gazeteci,yazar vs doğruları söylemekren evet KORKTUĞUNUZ müddetçe bu sefil yaşam devam eder....
23 Ağustos 2016 08:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler