YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kazanan demokrasi ve kardeşlik oldu"
"Kazanan demokrasi ve kardeşlik oldu"
13 Haziran 2011 09:03
Başbakan Erdoğan liderliğindeki AK Parti, her iki seçmenden birinin oyunu alarak 3.kez sandıktan zaferle çıktı. Erdoğan sonuçların netleşmesinin ardından beklenen balkon konuşmasını yaptı.

Üçüncü seçiminde de oylarını artırarak halktan vize alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tarihi zaferinin ardından AK Parti Genel Merkezi’nin balkonundan ikinci defa vatandaşlara seslendi.

“AK Parti olarak bugün çok farklı heyecanları aynı anda yaşıyoruz. Bir kez daha Türkiye’deki her iki seçmenden birini oyunu almış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Onları da kucaklayıp aramıza alacağız. Kucakladığımız için demokrasi tarihimizde, çok partili dönemde nadir rastlanan bir biçimde 3. dönem  yetki almanın heyecanını yaşıyoruz” diyen Erdoğan şu mesajları verdi:

Seçimin galibi topyekün millet oldu

Biz vurmaya değil sevmeye geldik. Karşılık bulduğumuzda aynen bu yola devam ederiz. Karşılığını bulmadığımızda ise sadece cevabını verir geçeriz. Tüm samimiyetimle ifade etmek isterim, AK Parti’ye oy vermiş olsun ya da olmasın tüm milletimize 12 Haziran 2011 seçimlerinin galibi hiç ama hiç şüphesiz Türkiye’dir. Bu aziz millettir. Bugün bir kez daha Türkiye kazanmıştır. Bugün bir kez daha demokrasi kazanmıştır. Bugün bir kez daha milli irade kazanmıştır. Topyekün millet kazanmıştır. bugün millet sandığa gitmiş, mührü eline almış ve son sözü söylemiş. son kararı vermiştir, millet bütün tartışmalara, soru işaretlerine, tereddütlere, gerginliklere son noktayı koymuştur. Türk, kürt, zaza, arap. laz, gürcü ... tüm kardeşlerim 74 milyon kazanmıştır. İstanbul kadar Saraybosna kazanmışytır. İzmir kadar Beyrut kazanmıştır. Ankara kadar Şam kazanmıştır, Diyarbakır kadar Ramallah, Kudüs, Gazze kazanmıştır.

Çetelerin Türkiye’si artık geride kaldı

Allah onlardan razı olsun, mekanları cennet olsun, Menderes’in, Zorlu’nun, Polatkan’ın canlarını feda ettikleri demokrasi bu ülkede sarsılmaz bir güce ulaşıyor. Merhum Özal’ın hayalleri, özlemleri artık yerini bulmuştur. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bina ettikleri Türkiye Cumhuriyeti  kuruluş felsefesine uygun şekilde güçlü demokrasisiyle muassır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır. Acılarla dolu demokrasi tarihimiz bugün farklı konuma ulaşmış, yaşanan acılar, evlatlarını  yitiren, özgürlüklerini yitiren kardeşlerimizin ruhu bir nebze olsun şad olmuştur. Çetelerin istikamet çizdiği Türkiye artık geride kalmıştır, geride. Benim milletim tartışmasız şekilde kazanmıştır. Milli irade üzerindeki vesayet, hukukdışılık üstünlerin sultası tartışmasız şekilde kaybetmiştir. Türkiye’nin önüne yeni yepyeni bir tertemiz sayfa açılmıştır.

Herkesin yaşam tarzı bizim onurumuz

Bir nebze bile bundan sonra geriye gidiş olmayacak. Her bir ferdin yaşam tarzı, inancı, değerleri, bizim üzerimizde mübarek bir emanettir. Oy vermeyenlerin de yaşam tarzını inanç ve değerlerini onurumuz namusumuz ve şerefimiz olarak göreceğimizden hiç kimsenin şüphesi, kuşkusu, tereddütü olmasın. Kibirden zaten sakınıyorduk. Şimdi çok daha büyük bir hassasiyetle sakınacağız. 330’un altında vekil çıkarıyoruz diye kapımızı kapamayacağız. Ana muhalefet ve muhalefete gideceğiz. Kabul ederlerse, oturup uzlaşmayla parlamento dışındaki partiler, sivil toplum kuruluşları, medyayla, akademisyenlenle en geniş anlamda istişare içinde olacağımızı ifade ediyorum. Meydanlarda ifade ettiğimiz gibi eşitlikçi, katılımcı özgürlükçü bir anayasayı hep birlikte yapacağız. Bu anayasada herkes kendisini bulacak. doğu kendisini bulacak, kuzey, güney batı kendisini bulacak. Millet ‘işte bu benim anayasam’ diyecek.Türkün, Kürdün, Zazanın, Arabın, Çerkezin, Lazın, Gürcünün, Romanın, Tatarın, Türkmenin, Alevinin, Sünninin, Azınlıkların yani 74 milyonun anayasası olacak.

Bugün hesaplaşma değil helalleşme günü

“Red, inkar politikalarını , asimilasyon politikalarını bitirdik bitiriyoruz. bölgemizde barışın tesisi için daha büyük çaba harcayıp etkin rol alacağzı. Bölgemizde hak, hukuk, barış, adalet, özgürlük ve demokrasi diyeceğiz” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Kazanan Türkiye olmuştur, demokrasimiz olmuştur, kardeşlik olmuştur. Hiçkimse hüzünlenmesin, hiç kimsenin esvinci coşkusu diğerlerini üzmesin. çünkü biz hep birlikte türkiye’yiz. Biz biriz, beraberiz, kardeşiz, bunu unutmayın. Bugün hesaplaşma değil helalleşme günüdür. Kampanya sürecinde istemeden kalbini kırdığımız üzdüğümüz kardeşlerimiz varsa hepsinden başta şahsım ve tüm arkadaşlarım adına helallik diliyorum. kampanya sürecinde yaşananların, söylenenlerin, yanlış anlamaların, incitici kelamın meydanlarda kalmasını diliyorum. İstemeden incittiğim siyasiler varsa onlardan da helallik diliyorum. Tüm siyasi partilere hakkımı, hakkımızı helal ediyoruz.”

Tokalaşmadan hiç uzak durmadım

Başbakan Tayyip Erdoğan oyunu İstanbul’da kullandı. Üsküdar Altunizade’deki konutunda geceyi geçiren Erdoğan, oyunu kullanmak için eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan ile birlikte saat 11.50 sıralarında Burhaniye İlköğretim Okulu’na geldi. Erdoğan, okulun birinci katındaki 2-C sınıfında 2182 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan da aynı sandıkta oy verdi. Gazetecilere bir değerlendirme yapan Erdoğan, “Biz konuştuk, şimdi de milletimiz konuşuyor” dedi. Erdoğan, bir gazetecinin, ‘’Liderlerin birbirlerine karşı çok sert eleştirileri oldu. Meclis’te diğer liderlerle tokalaşacak mısınız?’’ şeklindeki sorusunu, ‘’Meclis’te ben tokalaşmadan hiçbir zaman uzak olmadım. Eğer davetlerimiz veya davet olursa bunlar en üst düzeyde nezaketi görür’’ diye cevapladı.

 

demokrasi haklardan geçer...
 // ibrahim çelikoğlu
Erdoğan sanki "milletvekili seçilemezsem"i yaşadı gibi.Önce empati yapmalıdır.Zor bir güne düşerse hali nice olur?Millet vesayetçilerin elinde bir avukat bile tutamaz.Kendini savunmaktan uzak.Devlet avukat bile bulsa;Avukat parasız çalışmaz ve yanında olacakları paranın geldiği yer...Kalkınma,devletin devlet olacağı birtek ortam;Haklı olanın haklarının her ne pahasına olursa olsun korunmaktır.Haklıya hakkı teslim edilince;Haksız yok olmaya mahküm kalacaktır.Emp...
13 Haziran 2011 13:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler