YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazan Vadisi'nde harekât
Kazan Vadisi'nde harekât
28 Eylül 2012 07:47
Kazan Vadisi'nde sonbahar harekâtı
Türk Silahlı Kuvvetleri, bir yıl aradan sonra terör örgütünün en önemli barınaklarından olan Kazan Vadisi'ne girdi. "Sonbahar Temizliği" adı verilen operasyon kapsamında özel ekipler helikopterlerle bölgeye indirildi. İlk belirlemelere göre 13 PKK'lı etkisiz hale getirilirken 2 asker şehit oldu.
Hakkâri'nin Çukurca ilçesindeki Kazan Vadisi'ne kapsamlı bir operasyon düzenlendi. Irak sınırında dün yaşanan çatışmalarda 13 PKK'lı etkisiz hale getirilirken 2 asker şehit oldu. 'Sonbahar Temizliği' adı verilen operasyon kapsamında Çukurca'daki Jandarma Komando Taburu'ndan mayına dayanıklı zırhlı araçlarla, frekans karıştırıcı jammerler, Kazan Vadisi'ne sevk edildi. Operasyona hava desteği de sağlandı. Çukurca ve Hakkâri'deki askeri birliklerden havalanan helikopterler, bölgeye Jandarma Özel Harekat ekiplerini indirdi. Ardından insansız hava araçlarından alınan görüntüler doğrultusunda Diyarbakır'dan kalkan F-16 savaş uçakları belirlenen hedefleri bombalamaya başladı. Kazan Vadisi ve Haskel Dağı bölgelerinde PKK'lıların geçiş güzergahları özel birlikler tarafından tutuluyor. Stratejik bölgelere indirilen birlikler teröristlerin bulunabileceği alanları karış karış tarıyor. 11 kilometre uzunluğundaki vadide yer alan 7 köyde yaşayan sivillerin zarar görmemesi için de güvenlik güçleri azami dikkat gösteriyor.

Uzun yıllar girilemeyen Kazan Vadisi'ne ilk defa geçtiğimiz sene düzenlenen operasyonu bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel yönetmişti. Operasyonda 115 PKK'lı etkisiz hale getirilmişti.

Hakkâri'ye yaklaşık 30 kilometre uzakta bulunan Kavaklı bölgesi PKK tarafından kamp yeri olarak kullanılıyor. Hakkâri merkez ve yakın çevreye düzenlenen saldırıların buradaki teröristler tarafından gerçekleştirildiği kaydediliyor. Kavaklı'da eğitilen bazı militanların eylem için büyük şehirlere gönderildiği belirtiliyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'nin bizzat yönettiği geçen yılki operasyonda sadece Kazan Vadisi'nde PKK 115 kayıp vermişti. Teröristler için 'cehennem vadisi'ne dönüşen bölgeye sonraki tarihlerde gönderilen militanların çoğu kaçarak güvenlik güçlerine teslim olmuştu. Ancak bu yıl ilk baharla birlikte örgüt militanları yeniden bölgeye yerleşti. Son aylarda gerçekleşen karakol baskınlarının, buradaki teröristler tarafından yapıldığı belirtiliyor. Hakkâri Geçimli Karakolu ve Şırnak Beytüşşebap ilçesine yapılan saldırılara burada eğitilen teröristlerin katıldığı kaydediliyor.Öte yandan Şırnak'ta 6 terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Keşif helikopterine saldırı

Kars'ın Kağızman ilçesi Sesveren köyü mevkiinde keşif uçuşu yapan bir askerî helikoptere teröristlerce ateş açıldı. Saldırıda bir astsubay kulağından vurularak yaralandı. Yaralı astsubay helikopterle askerî hastaneye kaldırıldı. Olay yerindeki güvenlik görevlileri operasyon başlattı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler