YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazada ilginç detay
6 gün süreyle 35 defa izinsiz uçmasına rağmen her uçuşta aynı cezayı almış
Kazada ilginç detay
24 Kasım 2009 / 13:10 Güncelleme: 24 Kasım 2009 / 13:25

Büyük Birlik Partisi merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki arkadaşlarını taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili olarak kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, çok ilginç bir bulguya ulaştı.

1 Kasım'da komisyona bilgi veren Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru'nun ifadesine göre, helikopterin bağlı olduğu Aydın Doğan'ın damadı Ali Sabancı'ya ait Med-Air firması, 21-27 Mart tarihleri arasında ruhsatı henüz onaylanmadığı halde, 6 gün süreyle 35 defa izinsiz uçuş gerçekleştirmiş ve bu izinsiz gerçekleştirilen her uçuş için sadece 500 TL ceza kesilmiş. Ancak 23 Ocak 2008'de çıkarılan yasaya göre, bu tür ihlalleri gerçekleştirenlere verilen cezanın en alt sınırı 500, en üst sınırı da 10 bin TL. Esas Havacılık'a, 35 defa izinsiz uçuş gerçekleştirdiği halde, her defasında en düşük ceza miktarı uygulanmış olması dikkat çekti.

ARIDURU: MAHKEMEDEN CEZALAR GERİ DÖNÜYOR

Med-Air'in 35 defa izinsiz uçuş gerçekleştirdiği halde, neden her defasında en düşük cezayı aldığına dair sorularımıza cevap veren Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, “500'ün üzerinde kestiğimiz de var. Toplamda 1 trilyon kestiğimiz de var. Ama bu toplam bulgu adediyle alakalı” diyerek, “Bulgu adedine göre 1-1.5 trilyon ceza kestiğimiz bütün firmalar mahkemeye gitti ve mahkemeler bütün cezaları iptal etti. Bir de böyle yanı var. Havacılıkla ilgili ihtisas mahkemeleri yok. Adi suçlara bakan mahkemeler, bu davalara da bakıyor. Daha önce biz bazı firmalara trilyonluk cezalar kestik; ancak mahkemeler bunların tamamını iptal etti” ifadelerini kullandı. Med-Air firmasının 7 Mart 2006 tarihinde ruhsat alabilmek için müraacatta bulunduğunu ve 14 Eylül 2006'da 6 ay süreyle ön izin verildiğini kaydeden Arıduru, şirketin 26 Mart 2007 tarihinde denetleme bulgularının giderildiğinin tespit edildiğini ve bu yüzden 7 Aralık 2007 tarihinde işletme ruhsatı yenilemesinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Ali Sabancı'nın sahibi olduğu MED-Air'e ait helikopterin 21-27 Mart tarihleri arasında ruhsatı onaylanmadığı halde 35 izinsiz uçuş gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Ancak bu izinsiz uçuşların tamamında, Esas Havacılık'a üst sınırdan 10 bin TL yerine, en alt ceza sınırı olan 500 TL üzerinden ceza kesilmiş...
 

Vakit

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler