YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayyum Heyeti Zaman için itiraz başvurusu yapacak
Kayyum Heyeti Zaman için itiraz başvurusu yapacak
11 Mart 2016 07:29
Kayyum, Zaman'ın binasının devredilmesine itiraz başvurusu yapacak. 'Mal kaçırma teşebbüsü' olarak nitelendirilen devrin iptali istenecek

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nun talebi üzerine İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği'nin "FETÖ/PDY terör örgütünün odağı ve yayın organı olmak" suçlamasıyla kayyum atadığı zaman Gazetesi'nin Yenibosna'daki merkez binası 12 Ocak'ta alelacele FETÖ'ye bağlı Cihan Medya Dağıtım'a devredilmişti.

Şirketin yönetimini devralan kayyum, binanın 2005'ten itibaren hiçbir devir işlemi olmadığı halde, 17/25 Aralık operasyonlarından sonra devir yapılmasının 'mal kaçırmaya' yönelik bir eylem olduğunu belirterek, hukuken 'mal kaçırmaya yönelik işlemlerin iptale tabi olduğunu belirtti.

Kayyumun, atandığı kurumun mallarını korumakla yükümlü olduğu gerçeğinden hareketle konuyla ilgili savcılığı ve Maliye Bakanlığı'nı bilgilendirecek olan yetkililer, ardından tapuya tedbir koyduracak. Sonra da hazine veya kayyum yetkilendirilerek bu devir işleminin iptali için tasarrufun iptali davası açacak.

Bu satış işleminin hileli olup olmadığına mahkemelerin karar vereceğini kaydeden kayyum heyeti, "Binayı devralan, mutlaka iyi niyetli olduğunu söyleyecektir. Ama binaya 52 milyon TL ödeyen biri, satıcının hukuki durumunu araştırmak ve incelemekle yükümlüdür. Eğer binayı satan kişi veya kurum hakkında adli bir süreç başlatılmışsa, mahkeme, alıcının bunlardan haberinin olmadığını savunmasına itibar etmez" dedi. 

ARAÇLARI DA KAÇIRDILAR

FETÖ'nün 6 lüks makam aracını önce gazetenin eski genel yayın yönetmeni Abdülhamit Bilici ve genel yayın editörü Bülent Korucu'ya sattığı, ardından şirkete kiraladığı ortaya çıktı. Kayyumdan önce de araçların kaçırıldığı belirlendi. Aynı yöntem CİHAN'ın canlı yayın araçlarında da uygulandı.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler