YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayyum değil çağrı heyeti
Saadet Partisi yönetiminin kayyuma devredilmesi ile ilgili açıklama yapan Yargıç Mustafa Altunbaşak, "Kayyum değil çağrı heyeti atandı" dedi...
Kayyum değil çağrı heyeti
23 Eylül 2010 / 14:13 Güncelleme: 23 Eylül 2010 / 14:24

Saadet Partisi'nde, Olağanüstü Kongre çağrısı yapmak üzere heyet oluşturulması talebiyle açılan iki dava daha görüldü.

Saadet Partisi Ankara İl Başkan Yardımcısı ve kongre delegesi Mahmut Akıncı'nın, belirlenecek 3 üyenin Saadet Partisi Olağanüstü Kongresini çağırmakla görevlendirilmesi talebiyle açtığı dava, Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesinde görüldü.

Duruşmaya, Akıncı'nın avukatı Mustafa Kamalak ile Saadet Partisi'nin avukatları Mücahit Kanpolat ve Fikret Karapekmez katıldı.

Davacı avukatı Kamalak, dün, aynı taleple açılan dava sonucunda belirlenen 3 üyenin parti olağanüstü kongresini çağırmakla görevlendirilmesine karar verildiğini hatırlattı. Bu sebeple, görülen davada karar vermeye yer olmadığını söyleyen Kamalak, yargılama gideri ve vekalet ücreti taleplerinin olmadığını belirtti.

Partinin avukatlarından Kanpolat ise Yargıç Mustafa Altunbaşak'ın, dünkü davada da görev yaptığını belirterek, ''Bu konuda duruşmaya çıkan hakimin görüşü belli olmuştur. Asıl hakim şu anda izinde. Davaya asıl hakimin bakması için duruşmanın ertelenmesini istiyoruz'' dedi.

Yargıç Mustafa Altunbaşak, davaya asıl hakimin bakması talebini yerinde görerek, duruşmayı 28 Eylül 2010 tarihine erteledi.

KAYYUM DEĞİL ÇAĞRI HEYETİ ATANDI

Bu arada Yargıç Altunbaşak, davayı izleyen gazetecilere, partiye kayyum atandığına ilişkin haberlerin doğru olmadığını söyleyerek, espriyle ''Şimdi sizleri tutuklattırayım mı?'' dedi.

Partiye kayyum değil, çağrı heyeti atandığını belirten Altunbaşak, ''Kayyum kararı mı verdim? Parti yönetimine el mi koydum? Başkan halen başkan, Genel İdare Kurulu, halen Genel İdare Kurulu. Ben onlara (çağrı heyeti) yönetim görevi mi verdim? Kayyum değil, çağrı heyeti'' diye konuştu.

Davalı avukatı Kanpolat'ın, çağrı heyeti olarak hazır bulunan kişilerin atandığını söylemesi üzerine Altunbaşak, ''Numan Kurtulmuş'u getirseydiniz, çağrı görevini ona verirdim. Onlar hazır olduğu için görevi onlara verdik'' dedi.

Bu arada, kongre delegesi bir kişinin açtığı davanın da Ankara 7. Sulh Hukuk Mahkemesinde görüldüğü, davanın, dosyadaki eksikler nedeniyle ertelendiği öğrenildi. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler